Βαζαίος: Πρωτιά σε Στοκχόλμη πιάνοντας το όριο για Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Εξαιρετικός ο Ανδρέας Βαζαίος στο πρωτάθλημα της Σουηδίας που διεξάγεται στη Στοκχόλμη, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτής ατομικής, πιάνοντας και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Σε πολύ καλή κατάσταση ο Ανδρέας Βαζαίος...αποχαιρέτισε τη Στοκχόλμη και το Σουηδικό πρωτάθλημα με μια μεγάλη επίδοση στα 200μ. μικτής ατομικής.

Νίκησε με 1:59.60, «πιάνοντας» το όριο της συμμετοχής του και σε αυτό το αγώνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης (το όριο είναι 1:59.76).

Στην τελευταία μέρα του πρωταθλήματος ακόμα:

Η Γεωργία Δαμασιώτη τερμάτισε τέταρτη στον τελικό στα 200μ. πεταλούδας με 2:13.77

Ο Αρκάδιος-Γεώργιος Ασπουγαλής με 28.15 κατέλαβε την έβδομη θέση στον τελικό στα 50μ. πρόσθιο.

Ο Αστέριος Δαλδογιάννης με 8:16.13 ήταν ένατος στα 800μ. ελεύθερο.

Στον β' τελικό στα 50μ. ελεύθερο, ο Χρήστος Παπαδόπουλος σημείωσε επίδοση 23.02 (πέμπτος), και η Χαρά Αγγελάκη στα 100μ. πρόσθιο 1:10.23 (τρίτη).