Χρήστου: Πρωτιά στα 200μ. στο «Swim Open»

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου στα 200μ. ύπτιο στο μίτινγκ «Swim Open» στη Στοκχόλμη.

Ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στην πρώτη ημέρα του μίτινγκ κολύμβησης «Swim Open» στη Στοκχόλμη. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στα 200μ. ύπτιο με 1:57.99, επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά τα όρια για το ευρωπαϊκό και το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στον πρωινό προκριματικό ο Χρήστου είχε κολυμπήσει σε 2:03.56.

Σε τελικούς του μίτινγκ υπήρχαν τρεις ακόμα ελληνικές παρουσίες. Η Νόρα Δράκου ήταν 5η στα 50μ. ύπτιο με 28.68 (28.99 το πρωί), ο Σάββας Θώμογλου 6ος στα 200μ. πρόσθιο με 2:15.25 (2:15.62 το πρωί) και ο Ανδρέας Βαζαίος 8ος στα 50μ. πεταλούδα με 24.10 (24.41 το πρωί).

Ακόμη, η Γεωργία Δαμασιώτη ήταν 2η στο «μικρό» τελικό των 50μ. πεταλούδα με 27.32 και κατετάγη 10η στο σύνολο (στον προκριματικό ήταν 15η με 27.91), ο Αστέριος Δαλδογιάννης πήρε τη 10η θέση στα 400μ. ελεύθερο (3:56.08) και η Ιωάννα Σαχά την 24η στα 50μ. ύπτιο (30.32).