Σπουδαία εμφάνιση από την Ιόλη Μυτιληναίου στη Στοκχόλμη

Σπουδαίες εμφανίσεις πραγματοποιήσαν η Ιόλη Μυτιληναίου και το άλογό της L’artiste de Toxandra στην κορυφαία διεθνή διοργάνωση υπερπήδησης εμποδίων CSI4* στη Στοκχόλμη της Σουηδίας.

Η Ελληνίδα αμαζόνα πήρε μέρος την Κυριακή στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.55μ. στο κλειστό ιπποδρόμιο “Friends Arena” μπροστά σε 12.200 θεατές καταλαμβάνοντας την 5 η θέση.

Είχε άπταιστη διαδρομή στον κανονικό γύρο και 4 βαθμούς ποινής στο μπαράζ με χρόνο 43,65, που πήραν μέρος 6 αθλητές σε σύνολο 18.

Νικητής αναδείχθηκε ο Σουηδός Henrick von Eckermann με την Glamour Girl με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,60.

Ακόμη, η Ιόλη με το άλογό της στον ίδιο αγώνα είχε πάρει μέρος σε αγώνισμα ύψους 1.50μ. καταλαμβάνοντας την 4 η θέση με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 48,79.

Η Μυτιληναίου βρισκόταν στην 197 η θέση της παγκόσμιας κατάταξης Longines Rankings του Οκτωβρίου 2021 και με τις τελευταίες της επιτυχίες αναμένεται να ανέβει ακόμα πιο ψηλά.