Χάλινο μετάλλιο η Μαρτίνη στο M Grand Prix

H Μόνικα Μαρτίνη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Grand Prix στο Μαρκόπουλο.

Με τη Μόνικα Μαρτίνη και τον Electic Elvis να κερδίζουν για την Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο στο μεγάλο M Grand Prix ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο η δεύτερη ημέρα του Athens Equestrian Festival 2021.

Η Ελληνιδα αμαζόνα είχε πολύ καλή εμφάνιση και 4 βαθμούς ποινής στον πρώτο γύρο και με χρόνο 80,65 πήρε την 3η θέση.

Τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στους 29 αθλητές που συμμετείχαν είχε ο Βούλγαρος Angel Nyagolov με τον Chaccato που πήρε το χρυσό μετάλλιο, ενώ στην 3η θέση επίσης με 4 βαθμούς ήταν ο Τούρκος Taha Yadicares με τον Jacardi. Την 5η θέση για την Ελλάδα με 8 βαθμούς κατέλαβε ο Άγγελος Τουλούπης με τον Blue Balou.

Οι τελικοί της ημέρας

Στο αγώνισμα του CSIO3*-W ύψους 1.40μ. νικητής αναδείχθηκε ο Βούλγαρος Ivaylo Bonev με τον Count Ebony με τη γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή 62.83. Στην 2η θέση ήταν ο Γιάννης Σκανδάλης με την Vacaress με 0 βαθμούς και χρόνο 66,64 και στην 3η θέση ήταν ο Τούρκος Taha Yedicares με τον Atleet με 0 βαθμούς και χρόνο 67,57.

Στο αγώνισμα του CSI* ύψους 1.10μ. τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η Ελένη Πολυβίου με την Saigon από την Κύπρο με 0 βαθμούς και χρόνο 58,94. Στην 2η θέση ήταν ο Βούλγαρος Peter Cholakov με την Cloetta με 0 βαθμούς και χρόνο 62,83 και στην 3η θέση για την Ελλάδα ο Ευθύμης Κρεμιώτης με την Pirinia με 0 βαθμούς και χρόνο 63,15.

Στο τρίτο αγώνισμα CSI1* ύψους 1.20μ. στην 3η θέση ήταν για την Ελλάδα η Helen Schut με την Daouschka με 0 βαθμούς και χρόνο 31,67, ενώ πρώτος ήταν ο Βούλγαρος Alexander Krasimirov με τον Ard Doolan με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 29,18. Δεύτερος ήταν ο Ρουμάνος Daniel Ionut Bucur με την Serena με 0 βαθμούς και χρόνο 31,36.

Στο προτελευταίο αγώνισμα των παίδων την 2η θέση κατέλαβε για την Ελλάδα η Αριάννα Δαρεμά με την Calice με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 68,45, ενώ την πρωτιά πήρε ο Τούρκος Duru Ersoy με τον Lucky Luck με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 64,60. Τρίτος ήταν ο Ege Cevik με τον Alvaro με 0 βαθμούς και χρόνο 71,80.