Ο ΠΑΟΚ έκανε το break στη Ν. Ιωνία με γκολ 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

Παίκτριες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν

Ο ΠΑΟΚ πήρε δραματική νίκη με 18-19 μέσα στον ΟΦΝ Ιωνίας και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών στο χάντμπολ.

Σε ένα ματς με τρομερές τερματοφύλακες και δραματικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ έσπασε την έδρα του ΟΦ Νέας Ιωνίας κερδίζοντας με 19-18 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών στο χάντμπολ.

Σε ένα «σφιχτό» επιθετικά πρώτο ημίχρονο (μόλις 2-2 το σκορ στο πρώτο 10λεπτο), ο ΠΑΟΚ εγκλώβισε τη Νέα Ιωνία, έχοντας προβάδισμα με 9-4 μέχρι το 27’, Η επιθετική δυστοκία της Νέας Ιωνίας «μαζεύτηκε» στο φινάλε του ημιχρόνου, καθώς από τα 4 γκολ σε 27 λεπτά, έβαλαν άλλα τρία στο τελευταίο τρίλεπτο, μαζεύοντας το σκορ στην ανάπαυλα (7-9).

To σερί του ΟΦΝΙ έγινε 4-0 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (8-9), αλλά τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κρατούσαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +3 (12-15) στο 42’.
Η Νέα Ιωνία δυσκολευόταν στη ζώνη 6-0 του ΠΑΟΚ να βρει τρόπο για εύκολο σουτ, με αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» να φτάσει στο 12-16 στο 47’.

Στο 14-17, έγινε το… απίστευτο: η Νέα Ιωνία μείωσε σε 16-17 με δύο γκολ από την τερματοφύλακα Μάγδα Κεπεσίδου, από την μία εστία στην άλλη (έπαιζε με κενή εστία ο ΠΑΟΚ λόγω δίλεπτης)! Στο 53’ ήρθε η ισοφάριση για πρώτη φορά στο ματς μετά το 2-2 στο 10’ και στο 54’ η Ν. Ιωνία έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά για πρώτη φορά, καθώς έχασε πέναλτι με την Νικολίνα Κεπεσίδου!

Η τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κράτησε όρθια την ομάδα της σε δύο ακόμη επιθέσεις, αλλά και η Κεπεσίδου έβγαζε… τα πάντα στην άλλη εστία. Από το 51’ το σκορ είχε κολλήσει στο 17-17, με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει στα 2:02 πριν το τέλος του ματς με την Τομάσεβιτς, με την Ν. Ιωνία να ισοφαρίζει στα 00:36 πριν τη λήξη, αλλά ο ΠΑΟΚ στα 00:09 πριν το τέλος πήρε μία μεγάλη νίκη με γκολ της Ντίας.

Επόμενο ματς την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη. Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 2-7, 4-8, 7-9 (ημ.), 10-12, 12-14, 12-15, 15-17, 17-17, 18-19

ΟΦΝΙ (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κρίνιτς 4, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς, Μυλωνά, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο Ντίας 3, Μπουράτο 5, Ζυγούρα, Γρκμπάβσεβιτς.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινη: 4’ Χατζηπαρασίδου (δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα:4-7, Πέναλτι: 4/4-4/7