ΠΑΟΚ: Στο τέλος πήρε τη νίκη από την Αναγέννηση στην Άρτα

Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε μόλις ένα γκολ από την Αναγέννηση, έτσι πήρε τη σημαντική νίκη στην Άρτα με 27-23 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 γυναικών.

Η εμπειρία και η ποιότητα των παικτριών του ΠΑΟΚ ήταν αυτή που έδωσε στο «Δικέφαλο» τη σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Αναγέννησης Άρτας με 27-23, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 γυναικών.

Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 50ό λεπτό το σκορ ήταν στο 22-22, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δέχθηκαν μόλις ένα γκολ, προηγήθηκαν 24-22 στο 55' και κράτησαν τη σημαντικό νίκη με το τελικό 27-23. Η Άνα Βράνσιτς ήταν καθοριστική για τον ΠΑΟΚ σκοράροντας 8 τέρματα, ενώ για την Αναγέννηση έξι γκολ πέτυχε η Λένα Μούρνου.

«Η ομάδα στο σημείο που χρειάστηκε έδειξε τον χαρακτήρα της για ακόμη μία φορά, είχε την συγκέντρωση και την ηρεμία που έπρεπε. Πήραμε ακόμη μία νίκη, η ποια είναι πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Πλέον, θα ξεκουραστούμε και θα προετοιμαστούμε για τις δύο ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τις οποίες έχουμε το προσεχές διάστημα και τις περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία», είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός τού ΠΑΟΚ, Δημήτρης Πελεκίδης στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 4-6, 6-8, 8-11, 11-13, 15-14 (ημχ), 15-16, 16-17, 19-18, 22-22, 22-24, 23-27

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρης, Δήμου, Ναντότσι 1, Σκάρα, Νούλα 3, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 6, Σαΐντοβα, Τσερέπη 1, Σουρχάν 4, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 4, Σβετκόφσκα 1, Παπακοσμά, Παπαθανασίου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 8, Χριστοφόρις, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 2, Γκόμες, Ζενελι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 4, Ριμπέιρο 2, Μπουράτο 6.
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 5/5 - 1/3