ΧΑΝΘ - ΕΣΝ Βριλησσίων 21-22: Νίκη «χρυσάφι» στη μάχη της παραμονής

Κώστας Ευθυμιάδης

Τα Βριλήσσια πήραν και δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά επί του ΧΑΝΘ με 22-21, σε νίκη που μπορεί να κρίνει πολλά στη μάχη για παραμονή στην Handball Premier.

Τεράστια νίκη, που μπορεί να παίξει σημαντικότατο ρόλο στην μάχη για την παραμονή στην Handball Premier, πήραν τα Βριλήσσια μέσα στην έδρα του ΧΑΝΘ, με 22-21.

Εφτασαν τις 2 νίκες σε τρεις αγωνιστικές, με ένα ακόμη ματς να κρίνεται στα τελευταία λεπτά. Τα Βριλήσσια που έχουν ξεκινήσει εξαιρετικά το πρωτάθλημα, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του ματς. Εφτασαν να προηγούνται με 4 γκολ διαφορά (8-12), ωστόσο ο ΧΑΝΘ στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 11-13, σε ένα 30λεπτο που οι δύο τερματοφύλακες με τις επεμβάσεις τους, κρατούσαν χαμηλά το σκορ.

Ο ΧΑΝΘ ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι και στο 50’ ισοφάρισε σε 15-15, για να περάσει μπροστά με 17-16 στο 47’. Το τελευταίο 10λεπτο ήταν θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 58’ τα Βριλήσσια πήραν ξανά προβάδισμα με 21-20 και στο 59’ πέρασαν με δύο τέρματα μπροστά (22-20) με τον ΧΑΝΘ να μειώνει απλά σε νεκρό χρόνο.

ΧΑΝΘ- ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 21-22

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-6, 7-7, 7-10, 11-13 (ημχ), 13-14, 15-15, 15-16, 19-18, 20-19, 21-22

ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Ιωαννίδης, Σαμαράς, Ανδρεαδάκης 3, Πετρίδης 2, Κουκλοτίδης 1, Κυριακίδης 4, Παλάσκας, Σ. Σαράφης 5, Σκούφας 1, Τσιρογιάννης, Καράγγελος 3, Πάντζιος, Παπαδόπουλος, Βαρδάκας 1, Σαρηγιαννίδης 1, Σ. Σαράφης.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Βλάχος 3, Τόμπρος, Πανταζής 1, Αντωνιάδης, Ζαρίκος 6, Καραμασιώτης 1, Χερουβείμ 1, Βαμβακάς 2, Μ. Στάθης, Χουρσουντιάν 2, Π. Στάθης 2, Κορκολής, Χάλαρης 2, Κιουλτζίδης.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-0/3

Δράμα Bianco Monte - ΑΣΕ Δούκα 29-29: Δίκαιη μοιρασιά

Ο Δούκας κατάφερε να πάρει τον πρώτο του βαθμό μετά το 29-29 στην έδρα της Δράμας, σε ένα παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ.

Ο Δούκας που έψαχνε απεγνωσμένα για τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-3 στα πρώτα 8 λεπτά. Η ομάδα της Δράμας αντέδρασε άμεσα όμως και πήρε προβάδισμα με 9-6 στο 14’, χτυπώντας την Αθηναϊκή ομάδα στην κόντρα. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο (12-7 στο 16’) με το ημίχρονο να τελειώνει 13-10 υπέρ των γηπεδούχων.

O Δούκας αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση (16-16), για να προσπεράσει ένα λεπτό μετά και στο 52’ να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων (18-20).
Το ματς ήταν θρίλερ ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 29-29 και την Δράμα να έχει την τελευταία επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

ΔΡΑΜΑ MONTE BIANCO - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 29-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 10-6, 12-7, 12-8, 13-10 (ημχ.), 16-15, 17-19, 19-22, 23-24, 27-25, 29-29.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου 1, Μπάρμπας, Μωραΐτης 2, Χάιτιδης, Πολυδωρος, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρινογλου, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης 4, Καβαζης, Παπαγεωργίου 8, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σινά.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 6, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 4, Δικαιούλιας, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-2/3.