Handball Premier: Συνεχίζουν αήττητοι ΠΑΟΚ και Διομήδης

Κώστας Ευθυμιάδης

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Ιωνικού Ν.Φ (31-27), ενώ ο Διομήδης ήταν σε ένα ακόμη ματς καταιγιστικός και επικράτησε στη Νάουσα του Ζαφειράκη (31-24).

O ΠΑΟΚ συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Handball Premier και ο Ιωνικός αδυνατεί να πάρει βαθμό.

Ο «δικέφαλος» έφτασε στην τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα στη Ν. Φιλαδέλφεια με σκορ 31-27, σε ένα ματς που κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του κι αν δεν ήταν ένα σερί 5-0 του Ιωνικού (από το 42’ ως το 49’), θα το είχε τελειώσει νωρίτερα.

Παρά το ότι δεν έχει ενισχυθεί σημαντικά φέτος, ο «δικέφαλος» δείχνει εξαιρετική εικόνα μέχρι στιγμής και απέναντι στην περσινή ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, είχε τα ηνία από την αρχή του αγώνα. Πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 19-13 και κατάφερε να την αυξήσει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση και το -7 έγινε -4 (22-26 στο 47’) έχοντας και κερδισμένη δίλεπτη (φάση που προκάλεσε ένταση με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται και τον προπονητή του να αποβάλλεται από το ματς). Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 4-0 μειώνοντας σε 26-23, βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Ο «δικέφαλος» βρήκε γκολ στο 50’ μετά από πολύ ώρα (23-27), αλλά ο Ιωνικός συνέχισε να απειλεί και μείωσε στα δύο γκολ (27-29 στο 57’). Όμως οι Θεσσαλονικείς σκόραραν και κέρδισαν πέναλτι και αποβολή στην επόμενη επίθεση (σκληρό φάουλ του Κουκουλά) στο οποίο αστόχησαν, χωρίς όμως αυτό να στοιχήσει στο τέλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA- ΠΑΟΚ 27-31

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 7-9, 10-13, 12-15, 13-19 (ημχ), 16-23, 18-25, 21-26, 23-27, 25-29, 27-31

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 6, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου, Χαντέλης 2, Μπούτος 5, Μελετάκος 2, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 4, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 1, Χελιώτης, Μπαλάσκας 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 1, Παπάζογλου 5, Βελισσαρίου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 8, Καβουσανάκης 4, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες 46:13 Γούσιος, 59:29 Κουκουλάς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/2-5/6

Ζαφειράκης Νάουσας - Διομήδης Άργους 24-31

Ο Διομήδης συνεχίζει να παίξει εξαιρετικό χάντμπολ και αυτό τον κρατά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς, αυτή τη φορά επί του Ζαφειράκη στη Νάουσα με σκορ 24-31.

Η ομάδα του Αργους έχει κάνει το τρία στα τρία με χαρακτηριστική ευκολία, παίζοντας εξαιρετικά ιδίως στην επίθεση. Από το πρώτο ημίχρονο απέκτησε μία σημαντική διαφορά (ημ. 13-18) την οποία αύξησε στην επανάληψη, φτάνοντας στο 20-30 στο 50’, με το τελευταίο 10λεπτο να είναι τυπική διαδικασία και τον Ζαφειράκη, που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, να μαζεύει λίγο την διαφορά στο τέλος.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ 24-31

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: Αθανασίου, Μπόλας 3, Κανιζάι, Τζουβάρας, Τσαγκέρας 1, Θεοδωρόπουλος 9, Βαφείδης 3, Λόλας 2, Δασκαλόπουλος, Μπιλιούσης, Αποστολίδης 2, Ρότζιος 2, Μπουμπουλέντρας 1, Τσάτσας, Ρίζος, Μίλοβιτς 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: Κωστούλας, Τσάκαλος, Τζίμπουλας 6, Τσιγαρίδας 2, Μούγιτς Γ., Μάλλιος 4, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 3, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 5, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Τ. Μούγιτς 3, Ζίφκοβιτς 4.

Διαιτητές: Γραψάς, Κυριακού, Δίλεπτες:3-5, Πέναλτι: 4/3 - 2/1