ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 32-35: Ονειρεμένο τρεμπλ για την ΑΕΚ! (vid)

Η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα κερδίζοντας στην παράταση τον ΠΑΟΚ στην Μίκρα με 35-32.

Το τρεμπλ έγινε για την ΑΕΚ!

Μετά το Κύπελλο και το EHF Cup η Ενωση είναι και πρωταθλήτρια Ελλάδος, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ στην Μίκρα με 35-32 στην παράταση έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς και με 2-0 νίκες στους τελικούς της Handball Premier κατάκτησε το 4ο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Είναι η πρώτη φορά που ελληνική ομάδα κάνει τρεμπλ στο χάντμπολ και φυσικά η πρώτη φορά που το καταφέρνει η ΑΕΚ σε οποιοδήποτε ομαδικό άθλημα.

Ο ΠΑΟΚ τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά… ισοπαλία

Ο ΠΑΟΚ έδειξε τα δόντια του και πως είναι αποφασισμένος να μην πέσει χωρίς να δώσει μάχη για να προσπαθήσει τουλάχιστον να πάει την σειρά σε τρίτο τελικό.

Η Ενωση προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, αλλά ένα σερί του ΠΑΟΚ με Σεϊρεκίδη και Καραγκιοζόπουλο, έφερε προβάδισμα για πρώτη φορά στην σειρά για τους Θεσσαλονικείς (4-2).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάνε σε αργό ρυθμό το ματς και το κατάφεραν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.
Η Ενωση προσπάθησε να παίξει με επιθέσεις στην κόντρα, που είναι και το μεγάλο της όπλο. Σε κάθε γκολ του ΠΑΟΚ στο διάστημα 15’-17’ απαντούσε με γκολ σε 3 δευτερόλεπτα.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έπαιζαν έξυπνα και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ενωσης. Στο 23’ βρέθηκαν, με δύο γκολ στην κόντρα, να προηγούνται με 15-11, με τον Δημητρούλια να ζητά τάιμ άουτ φανερά απογοητευμένος από την εμφάνιση των παικτών του που είχε 6 λάθη ως εκείνο το σημείο, αντιμετωπίζοντας σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Οι φωνές του έπιασαν τόπο καθώς το 16-12 του ΠΑΟΚ, με ένα σερί 4-0 της ΑΕΚ έγινε 16-16 στο 29’, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ψυχωμένος ο ΠΑΟΚ, απάντηση από Τζηρά

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ψυχωμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 18-16 και μένοντας με δύο παίκτες λιγότερους ο Αρσιτς σταμάτησε την επίθεση της ΑΕΚ δίνοντας μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους.

Οι τερματοφύλακες έκαναν σερί δύσκολων αποκρούσεων μέχρι το 35’, με τον ΠΑΟΚ να χάνει και πέναλτι με τον Σεϊρεκίδη (απέκρουσε ο Μπάουερ). Η ΑΕΚ σκόραρε πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 36’ με τον Καλόμοιρο (19-17).

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε για το 20-17, αλλά ο Τζηράς που είχε σιγήσει ως εκείνο το σημείο, με πέναλτι, γκολ σε δεύτερο χρόνο και άλλο ένα στην κόντρα, έκανε το 20-20 με ένα προσωπικό σερί 3-0, φέρνοντας ισορροπία ξανά στην αναμέτρηση.

Φινάλε θρίλερ και παράταση!

Η Ενωση πήρε προβάδισμα με τον Καλόμοιρο (21-22) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 στο 46’. Ο Σεϊρεκίδης (κορυφαίος του ΠΑΟΚ μαζί με τον εκπληκτικό Αρσιτς στο τέρμα που είχε 15 αποκρούσεις στο 60λεπτο) ισοφάρισε, αλλά με τον αγαπημένο της τρόπο (κόντρα σε 3 δευτερόλεπτα) η Ενωση πήρε ξανά προβάδισμα. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι μέχρι καθώς εναλλάσσονταν στο προβάδισμα ως το 58’.

Ο Τζηράς έκανε το 29-28 στο 29:26, αλλά ο Στογιάνοβιτς σε νεκρό χρόνο πήγε το ματς στην παράταση!

Μίλησε η εμπειρία της ΑΕΚ

Στην παράταση δεν άλλαξαν πολλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τον Κεδέρη να δίνει προβάδισμα με 32-31 στο τέλος του πρώτου 5λεπτου, για την Ενωση.

Ο Μυλωνάς στην έναρξη της δεύτερης παράτασης έκανε το 33-31. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του προπονητή του για διαμαρτυρία. Μια αποβολή που στοίχισε το ματς και κατ’ επέκταση την πιθανότητα να διεκδικήσει τη νίκη η ομάδα του, καθώς οι Αραμπατζής και Κεδέρης με δύο τέρματα στο φινάλε, ολοκλήρωσαν το τρεμπλ για την Ενωση.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 32-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.α.), 31-32, 32-35 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 10, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας, Χατζηλίας, Βελισσαρίου.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Γιάντσα, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης,Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 6, Στάθης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 7-4. Κόκκινες: Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ, 57:24), Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ, 68:08). Πέναλτι: 3/4-2/4.