Νέα Ιωνία: Eντυπωσιακή κόντρα στον ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό της Α1 γυναικών

Η ομάδα χάντμπολ της Νέας Ιωνίας

Η Νέα Ιωνία νίκησε τον ΠΑΟΚ με το ευρύ 29-19 στον 1ο τελικό του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 γυναικών.

Με μια ευρεία νίκη άνοιξε η σειρά των τελικών στην Α1 χάντμπολ γυναικών, με τη Νέα Ιωνία να επικρατεί εντός έδρας του πρωταθλητή ΠΑΟΚ με 29-19.

Η γηπεδούχος ομάδα στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησε διαφορά έξι γκολ (16-10), την οποία εκτόξευσε στα 10 γκολ, 21-11 στο 42ο και τη διατήρησε μέχρι το 50ό λεπτό (24-14), φθάνοντας χωρίς προβλήματα στο τελικό 29-19. Ο 2ος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (15/5) στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-6, 8-8, 11-9, 16-10 (ημχ), 18-10, 20-11, 22-14, 24-14, 26-18, 29-19

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Λιουμπιάναια 7, Αράλντι 1, Κμίροβα 5, Κρνιτς, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 4, Τσάκαλου 4, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη 1, Διακογιάννη, Νταβίντοβιτς 3, Πάπα 1, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου, Βράντσιτς, Γιοβίσεβιτς 1, Σαμολάδα, Σεβδίλη 1, Σίλβα, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 2, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Μιλόγεβιτς 2.
Διαιτητές: Tόλιος- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 0/0-2/4

*Ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση για ακαταλληλότητα του γηπέδου για λόγους διαστάσεων και ασφάλειας. Ο παρατηρητής απάντησε ότι υπεύθυνη για τη διεξαγωγή του αγώνα είναι η διοργανώτρια αρχή και συγκεκριμένα η ΔΕΠ/ΟΧΕ και εφόσον το γηπεδούχο σωματείο κατέθεσε άδεια λειτουργίας του γηπέδου από τις αρμόδιες αρχές, τα στελέχη του αγώνα έκριναν ότι ο αγώνας έπρεπε να διεξαχθεί κανονικά

@Photo credits: Αλέξανδρος Ευαγγελάτος