Βαριά ήττα για την εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών από τη Γερμανία

Η Αγνή Ζυγούρα σε προσπάθεια απέναντι στη Γερμανία

Η εθνική ομάδα χάντμππολ γυναικών γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Γερμανία με 39-13 για τα πλέι οφ του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2023.

Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών γνώρισε βαριά ήττα από την πανίσχυρη Γερμανία με 39-13 στην πόλη Χαμ στον 1ο αγώνα των πλέι οφ του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2023.

Μετά το 2-2 στο 4ο λεπτό η παίκτριες της Γερμανίας άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, με πέντε σερί γκολ προηγήθηκαν 7-2 (9'), έφθασαν σε διψήφια διαφορά 14-4 στο 19' και έκλεισαν το σκορ στο 22-6. Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γερμανία να μεγαλώνει τη διαφορά και να φθάνει με άνεση στο τελικό 39-13.

Η εθνική ομάδα θα επιστρέψει στην Ελλάδα το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας και αμέσως μετά θα μεταβεί στη Χαλκίδα για προετοιμασία, ενώ τη Μεγάλη Τετάρτη στις 17:45 (ΕΡΤSPORTS) θα υποδεχθεί τη Γερμανία στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου- Χαλκίδας με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 10-3, 14-4, 17-5, 22-6 (ημ.), 24-8, 27-10, 33-10, 35-11, 35-12, 39-13.

Γερμανία: Μπέργκερ 3, Γκρίσελς 6, Σμέλτσερ 2, Αντλ 2, Σμιτς 1, Ζέκε 2, Μπολκ 1, Λοτ 2, Βάχτερ, Μάιντχοφ 7, Ντολ 4, Μούλνερ 1, Φίλτερ, Όσενκομπ 2, Λάουχτερ 2, Στοκχσλάντερ 4.

Ελλάδα (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 3, Μεντεσίδου, Ζενέλι, Γκάτζιου 2, Ζυγούρα 1, Καρελά, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 1, Σεβδίλη, Κερλίδη, Στουγιαννίδου 2, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου 2, Καραμάνου.