Οι αθλητές που πήραν τις υποτροφίες της ΕΟΕ για το Παρίσι 2024 και η κριτική

Κώστας Ευθυμιάδης
Οι αθλητές που πήραν τις υποτροφίες της ΕΟΕ για το Παρίσι 2024 και η κριτική

bet365

Η ΕΟΕ κατέληξε στους αθλητές που θα πάρουν τα χρήματα από τις υποτροφίες της Ολυμπιακής Αλληλεγγύης.

Σε 11 αθλητές θα μοιραστεί το ποσό των 150.000 δολαρίων που δίνει υποτροφία η ΕΟΕ μέσω της Ολυμπιακής Αλληλεγγύης.

Η ΕΟΕ αποφάσισε να μοιράσει τα χρήματα με δύο βασικά κριτήρια. Το ένα είναι να δοθούν χωρίς περιορισμούς σε αθλητές που πήραν μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, ενώ το άλλο σε αθλητές έως 30 ετών και με χορηγίες έως και 12.000 ευρώ ετησίως.

Τα κριτήρια αυτά έχουν σηκώσει αρκετή συζήτηση και κριτική (μεταξύ αυτών που έχουν σχολιάσει αρνητικά την στάση της ΕΟΕ είναι και η Κατερίνα Στεφανίδη τονίζοντας ότι γίνονται αδίκως ηλικιακές διακρίσεις στα κριτήρια). Αρκετοί αθλητές που θα δικαιούνταν ένα μέρος της υποτροφίας βρίσκονται εκτός, όπως η Νικόλ Κυριακοπούλου, ή η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη για παράδειγμα που ήταν στην 8αδα στο Τόκιο και δεν παίρνουν υποτροφία επειδή είναι άνω των 30.

Αξίζει να σημειωθεί πως στα κριτήρια που θέτει η Ολυμπιακή Αλληλεγγύη, είναι πως τα χρήματα θα πρέπει να πηγαίνουν σε αθλητές που δεν έχουν μέσα χρηματοδότησης της προετοιμασίας τους και η υποτροφία θα κάνει την διαφορά γι’ αυτούς. Η τελική απόφαση όμως του που θα πάνε τα χρήματα, ανήκει στην ΕΟΕ και γι’ αυτό ασκείται έντονη κριτική για την απόφασή της.

Την ίδια ώρα, η απόφαση της επιτροπής (της οποίας επικεφαλής είναι ο πρόεδρος της κωπηλατικής ομοσπονδίας κ. Καρράς) λέει πως θα πάρουν υποτροφίες όσοι ήταν στην 9αδα των Ολυμπιακών (και όχι 8αδα ή 12αδα που θα ήταν το… φυσιολογικό σε τέτοιες περιπτώσεις), απόφαση που αφήνει εκτός μεταξύ άλλων την 10η στην κωπηλασία στο Τόκιο, Αννέτα Κυρίδου, η οποία έχει τιμωρηθεί με ένα χρόνο αποκλεισμό από την ΕΚΟΦΝΣ για πειθαρχικό παράπτωμα.

Οι 11 που παίρνουν τις υποτροφίες

  • Εμμανουήλ Καραλής (στίβος)
  • Βασιλεία Καραχάλιου (ιστιοπλοϊα)
  • Αννα Κορακάκη (σκοποβολή)
  • Αλκης Κυνηγάκης (ανοιχτή θάλασσα)
  • Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)
  • Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία)
  • Στέφανος Ντούσκος (κωπηλασία)
  • Λευτέρης Πετρούνιας (κωπηλασία)
  • Ελισάβετ Τελτσίδου (τζούντο)
  • Μίλτος Τεντόγλου (στίβος)
  • Φανή Τζέλη (τάε κβον ντο)

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

NEWS FEED