Μονακό - Λε Μαν 74-76

Το πρωτάθλημα Γαλλίας μετά από 12 χρόνια κατέκτησε η Λε Μαν, μετά την ανατροπή μέσα στη Μονακό! Μοιραίος ο Πολ Λακόμπ στο φινάλε.

Στην κορυφή της Γαλλίας ανέβηκε η Λε Μαν!

Η ομάδα του Έρικ Μπαρτεσέκι έκανε την ανατροπή μέσα στη Μονακό (74-76) και το 3-2 στη σειρά, και κατέκτησε το πολυπόθητο τρόπαιο, μετά από τη σεζόν 2005-06.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου, που έμεινε χωρίς τίτλο μετά και την ήττα από την ΑΕΚ στον τελικό του BCL, είχε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (39-35), αλλά η αντίπαλός της πίεζε και πήρε τα «ηνία» για τα καλά στην τέταρτη περίοδο.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 70-72, περίπου 40'' πριν το τέλος, αλλά οι αντιπαλοί τους ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Μοιραίος ο Λακόμπ, που δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι στη λήξη και να οδηγήσει το ματς σε παράταση.

Κορυφαίος των νικητών ο Κομπς με 16 πόντους. Ακολούθησαν ο MVP Τράβις (14π.), ο Άιτο (11π.) και ο Λόφτον (10π.).

Από την άλλη, ο Λακόμπ είχε 21 πόντους και οι Κικάνονιτς και Σι από 10.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 39-35, 56-55, 74-76.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα