Εθνική: Οι γκολάρες του Φορτούνη με τα «γαλανόλευκα»! (vids)

Δημήτρης Τομαράς

Ο Κώστας Φορτούνης έβαλε το 2ο καλύτερό του γκολ με τη φανέλα της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στη Μολδαβία, φτάνοντας τα 9 γκολ και τις 8 ασίστ σε 50 αγώνες.
Τα δεδομένα αλλάζουν κάθε λεπτό, με το Edit My Bet* της bwin ισχύει το ίδιο τώρα και για το στοίχημά σου! |21+ *Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις
Δεδομένα η επιλογή του Τζον Φαν'τ Σχιπ να τον ξεκινήσει βασικό τον δικαίωσε. Ο λόγος φυσικά για τον Κώστα Φορτούνη και τη γκολάρα που έβαλε για να κάνει το σκορ 1-0 στο α' μέρος ενώ στο ίδιο 45λεπτο είχε και ασίστ στον Μπακασέτα.
Για την ιστορία στο Μολδαβία - Ελλάδα 0-2, είχαμε κα το εξής στοιχείο: η Εθνική Ελλάδας πετυχαίνει για πρώτη φορά δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο θεσμό του Nations League. Δεν είχε καταφέρει κάτι τέτοιο στα δέκα προηγούμενα στην ιστορία της. Κατά τα άλλα η... οβίδα αυτή του άσου του Ολυμπιακού είναι αναμφίβολα ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχουμε δει με την Εθνική και το 2ο κορυφαίο προσωπικό του μετά το σλάλομ που είχε κάνει με την Αρμενία, περνώντας 5 παίκτες για να σκοράρει στην ήττα με 3-2.
Ο Κώστας Φορτούνης γεννήθηκε στα Τρίκαλα και αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Εθνικής ανδρών στις 29 Φεβρουαρίου 2012 στο Παγκρήτιο Στάδιο σε φιλικό αγώνα εναντίον του Βελγίου με προπονητή τον Φερνάντο Σάντος. Ο Φορτούνης ήταν μέλος της Εθνικής Νέων που συμμετείχε στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011 στη Ρουμανία. Επίσης αγωνίστηκε σε 14 ματς της Εθνικής Ελπίδων, έχοντας πετύχει 4 γκολ και δώσει 3 ασίστ.
  • Ο Κώστας Φορτούνης έχει τρία γκολ και δύο ασίστ στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έχει ξεκινήσει βασικός στην Εθνική Ελλάδας. Με εννέα γκολ έπιασε - όπως αναφέρει το Soccerbase - στην 20ή θέση των σκόρερ όλων των εποχών τους Γιώργος Σαμαρά, Ζήση Βρύζα και Γιώργο Καραγκούνη. Επίσης έγινε ο 43ος Έλληνας διεθνής, που φτάνει τις 50 συμμετοχές.