Nations League: Με... φόρα Σλοβακία και Βόρεια Μακεδονία! (vids)

Μετά την πρόκριση στο Euro, η Σλοβακία πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Nations League επικρατώντας της Σκωτίας με 1-0. Με φόρα και η Βόρεια Μακεδονία νίκησε την Εσθονία με 2-1.

Μετά τη μεγάλη πρόκριση στο Euro 2020 κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία η Σλοβακία πέτυχε και την πρώτη της νίκη στο Nations League, επικρατώντας της Σκωτίας 1-0 εντός έδρας. Οι Σλοβάκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και πήραν τη νίκη με γκολ του Γιαν Γκρέκους με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Σκωτσέζοι που παρουσιάστηκαν χωρίς τον τραυματία Ρόμπερτσον παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της League B.

Τσεχία - Σλοβακία

Για τον 2ο όμιλο της League C η Βόρεια Μακεδονία με φόρα από την πρόκριση στο Euro 2020 επικράτησε της Εσθονίας 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό για τους γηπεδούχους ο Ιβάν Τρισκόφσκι, έπειτα από ασίστ του Στεφάν Σπιρόφσκι. Οι Εσθονοί εκμεταλλεύθηκαν τα σημάδια κόπωσης των αντιπάλων κι έφτασαν στην ισοφάριση στο 52΄ με τον Σάπινεν. Ωστόσο, η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 68΄ με τον Στογιανόφσκι. Η Βόρεια Μακεδονία δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος κι έφτασε στους 9 βαθμούς.

Βόρεια Μακεδονία - Εσθονία 2-1