Super League 2 - Νότιος Όμιλος: Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός Β', 1-1 με την Παναχαϊκή

Από τον αγώνα της Πάτρας

Ο Ολυμπιακός Β' μετά την εμφατική νίκη με τα Χανιά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Παναχαϊκή για το 1-1 στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Έπιασε πέναλτι ο Παπαδούδης.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν συνέχισαν τη νικηφόρα παρουσία τους στην κατηγορία μετά την επικράτηση με τα Χανιά καθώς ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αυτή τη φορά ήταν το ματς με την Παναχαϊκή εκτός έδρας που τελείωσε στο 1-1. Ο Ολυμπιακός Β' αρκετά πριν καν μπούμε στο 20ό λεπτό του αγώνα είχε σκοράρει στην έδρα της Παναχαϊκής. Ειδικότερα στο 11' άνοιξε το σκορ με τον Μπα. Μπαλιά του Σαπουντζή στον Αργυρίου που έσπασε τη μπάλα στην περιοχή και έτσι ο Μπα βρήκε δίχτυα. Στο 15' ο Μπα είχε μία καλή φάση για γκολ.

Στο 18' ο Βρουσάι έκανε ένα μακρινό 'σκάψιμο' σχεδόν από το κέντρο με τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να κάνει φοβερή επέμβαση ενώ στο 21' έχασε τετ α τετ ο Παπακανέλλος. Ο Ολυμπιακός γενικά στο πρώτο διάστημα του αγώνα είχε αρκετές φάσεις για γκολ. Στο 35' η Παναχαϊκή είχε ευκαιρία με τον Χριστόπουλο να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Στο β' μέρος η Παναχαϊκή άλλαξε σχηματισμό από το 3-5-2 στο 4-3-3. Στο 53' ο Παπαδούδης είχε μεγάλη επέμβαση στον Αλίμπε. Στο 60' ο Ντε Ολιβέιρα είχε πολύ καλή φάση σε σχεδόν κενή εστία αλλά έχασε την ισορροπία του.

Στο 67' η Παναχαϊκή είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Μπαρέ έπειτα από το κόρνερ του Λιοφάγου. Στο 70' και στο 71' ήταν οι στιγμές των Λιοφάγου και Νάστου να απειλήσουν. Στο 73' ο Μπα προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να φτάσει στη μπάλα.

Στο 77' η Παναχαϊκή πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καράκουτη στον Τραορέ. Στο 78' ο Παπαδούδης έβγαλε το πέναλτι του Χριστόπουλου κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στο 88' ο Παπαδούδης έπιασε και κεφαλιά του Μπαρέ. Στο 92' ο Μπαρέ θα έκανε το 1-1 με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Λιοφάγου και ενώ είχαν δοθεί 4 λεπτά έξτρα χρόνου.

Ο Ολυμπιακός που διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στον Μπα πριν το γκολ των Πατρινών για άλλη μία αγωνιστική δεν έχασε. Συνεχίζοντας έτσι το αήττητο σερί των εννέα αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Παραστατίδης (72' Πετράτος), Καραγιάννης, Λιοφάγος, Μπάρετ, Γρηγορόπουλος (84' Ζέκοφ), Γκανσιέρ (46' Πατρινός), Αλίμπε (72' Τραορέ), Χριστόπουλος, Α. Αποστολόπουλος (34' Ντε Ολιβέιρα) και Νάστος.

Ολυμπιακός Β': Παπαδούδης, Μπα, Βρουσάι, Σγουρός (86' Κατσουλίδης), Παπακανέλλος (81' Μαυρουδής), Κ. Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Σαπουντζής, Κεϊτά (81' Κεραμιδάς), Καράκουτης (86' Τσέλιος) και Αργυρίου (89' Βλαχομήτρος).