ΑΕΛ-Πανσερραϊκός 0-0: Ισοπαλία σαν... νίκη για την ομάδα των Σερρών που παρέμειναν στο +11

πανσερραικος

Χωρίς σκορ έληξε το ντέρμπι κορυφής στον Βόρειο όμιλο της Superleague 2, με τον Πανσερραϊκό να διατηρεί το +11 από την δεύτερη ΑΕΛ και να οδεύει προς την επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια.

Αν και η ΑΕΛ το πάλεψε, ο Πανσερραϊκός έφυγε με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από τη Θεσσαλία και έτσι διατήρησε τη διαφορά στο +11 και πλησιάζει όλο και περισσότερο στην επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον πρώτο λόγο στις ευκαιρίες, φτάνοντας δύο φορές κοντά στο να ανοίξουν το σκορ επί του Πανσερραϊκού. Αρχικά, μόλις στο 3ο λεπτό ο Ογκμπόε βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρε αλλά δεν έκανε καλό πλασέ, με αποτέλεσμα να χάσει σημαντική ευκαιρία για το 1-0.

Στο 28' η ΑΕΛ βγήκε ξανά στην αντεπίθεση, με τον Ογκμπόε αυτή τη φορά να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια καθώς βρήκε με τακουνάκι τον Τσιριγώτη, εκείνος έτρεξε μόνος προς την αντίπαλη εστία αλλά καθυστέρησε να πλασάρει, κάτι που έκανε τον τερματοφύλακα των Σερρών να αποκρούσει. Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ, με την ομάδα της Θεσσαλίας να έχει συνολικά επτά τελικές έναντι μόλις μία του Πανσερραϊκού.

Στο 53ο λεπτό, η ομάδα των Σερρών έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, όμως ο Σουλούκος νίκησε τον Μπαϊρόβιτς όταν εκείνος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Έλληνα πορτέρε. Στη συνέχεια η ΑΕΛ πήρε και πάλι το πάνω χέρι, προσπαθώντας να απειλήσει με κάθε τρόπο την αντίπαλη εστία.

Στο 86ο λεπτό η ομάδα των Σερρών είχε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία όταν ο Κατσαντώνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή αλλά ο Σουλούκος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η μεγαλύτερη φάση τοπυ δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 90+4' για την ΑΕΛ.

Ο Μαϊντανός βρήκε χώρο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Οι εντάσεις μεταξύ των παικτών δεν έλλειψαν, ωστόσο το αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Πανσερραϊκό να είναι κερδισμένος από αυτή την ισοπαλία, αφού κράτησε το +11 στην κορυφή.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Θωμαΐδης (56′ Κ. Παπαγεωργίου), Τσιριγώτης (77′ Τσιριγώτης), Όγκμποε, Πεντρόσο, Νικολιάς (56′ Νίνο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Καρασαλίδης, Αυλωνίτης (41′ λ.τ Παπάζογλου), Ζέρης (46′ Δεληγιαννίδης), Πεταυράκης, Θυμιάνης (71′ Στάικος), Κολομπίνο, Στίνα, Μούργος (71′ Κανίς), Μπαΐροβιτς (88′ Λυμπεράκης), Κατσαντώνης.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Τρίτη (2/5)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αλμωπός Αριδαίας 2-2
Απόλλων Πόντου - Ηρακλής 0-5

Τετάρτη (3/5)
Ηρακλής Λάρισας - Απόλλων Λάρισας 3-0 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας 4 (21 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.

@Photo credits: eurokinissi