ΑΕΛ – ΠΑΟΚ Β’ 3-2: Ο Ογκμπόε με χατ τρικ «υπέγραψε» τη νίκη των «βυσσινί» στη ματσάρα του Αλκαζάρ (vids)

ΑΕΛ-ΠΑΟΚ Β 3-2: Ο Μάριος Ογκμπόε πανηγυρίζει το ένα από τα τρία γκολ του

Ο Μάριος Ογκμπόε με χατ τρικ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην «γκραν γκινιόλ» νίκη (3-2) της ΑΕΛ επί του ΠΑΟΚ Β’ για τη 17η αγωνιστική του Α' ομίλου της Super League 2

To πρώτο μέρος ήταν μια προσωπική μονομαχία Μάριου Ογκμπόε και Βλάντιμιρ Μπράντονιτς. Ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, συνεχίστηκε με πολύ ένταση και πέντε κίτρινες κάρτες, για να ολοκληρωθεί με σασπένς και τέσσερα γκολ!

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ (1-0) με τον Ογκμπόε, μετά από μόλις 63 δευτερόλεπτα αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ Β αντέδρασε και ισοφάρισε (1-1) στο 16ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Μορικέλι) του Μπράντονιτς. Ο Βόσνιος επιθετικός πανηγύρισε μπροστά στην κερκίδα των «βυσσινί», με αποτέλεσμα να έχουμε την πρώτη διακοπή στο παιχνίδι και ένταση στον αγωνιστικό χώρο προερχόμενη κυρίως από τον πάγκο των γηπεδούχων.

Δυο λεπτά αργότερα (18’) η ΑΕΛ βρήκε και δεύτερο γκολ πάλι με τον Ογκμπόε, μετά από εκτέλεση φάουλ να πηδάει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά να «γράφει» το 2-1.

Η εξαιρετική κόντρα που έβγαλαν οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έφερε το γκολ της (νέας) ισοφάρισης με τον Πανίδη να «σερβίρει» την μπάλα στο πιάτο και τον Μπράντονιτς να πλασάρει τον Σουλούκο για το 2-2.

Οι δύο ποδοσφαιριστές συνδυάστηκαν εκ νέου στο 40ο λεπτό, ωστόσο το αδύναμο πλασέ του Μπράντονιτς μέσα από τη μικρή περιοχή έδωσε το δικαίωμα στον Σουλούκο να αποκρούσει, ενώ στο 49’ ο Πανίδης βρήκε δίχτυα, όμως ο διαιτητής Βάτσιος «είδε» επιθετικό φάουλ εις βάρος του επιθετικού του «Δικεφάλου» και ακύρωσε το γκολ.

Η πιο μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β ήρθε στο 85ο λεπτό όταν ο Σπυρίδης ανατράπηκε από τον Θωμαΐδη, αλλά ο Σουλούκος απόκρουσε το πέναλτι του Γκορντεζιάνι.

Η ΑΕΛ πίεσε και βρήκε το γκολ της νίκης από την «άσπρη βούλα» στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογκμπόε που «έγραψε» το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των «βυσσινί».

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Α. Παπαγεωργίου (59’ Μαυρίας), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (72’ Μιλτιάδης), , Αντράντα (59’ Καλουτσικίδης), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59’ Πλέγας), Νίνο (56’ Πεντρόσο), Ογκμπόε.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τσαούσης, Τσοπούρογλου, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Νινούα (86’ Μελετίδης), Δαρέλας (72’ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86’ Σπυράκος), Πανίδης, Χατζηστραβός (72’ Γκορντεζιάνι).