ΠΑΟΚ Β' - Τρίκαλα 3-0: Επιστροφή στις νίκες για τους «ασπρόμαυρους»

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τον Βόρειο Όμιλο της Super League 2 ο ΠΑΟΚ Β' επικράτησε εύκολα των Τρικάλων με 3-0.

Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου Ομίλου της Super League 2 σκαρφάλωσε ο ΠΑΟΚ Β' χάρη στη νίκη του με 3-0 επί των Τρικάλων, επιστρέφοντας έτσι στα τρίποντα. Για την ομάδα της Θεσσαλίας αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα, παραμένοντας στο όριο της διακεκαυμένης ζώνης.

Ο ΠΑΟΚ Β' ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα ουσιαστικά της αναμέτρησης και κατάφερε να βάλει τις βάσεις της νίκης από το πρώτο ημίχρονο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ στο 32' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζίμα, ενώ ακριβώς με τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών βρήκε και δεύτερο τέρμα γράφοντας το 2-0. Ο Πανίδης έπιασε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει χαμηλά στη γωνία του Περλιέσι.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε στο 56', αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε πάνω από το οριζόντιο, με τον ΠΑΟΚ Β' να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκορντεζιάνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Περλιέσι και έγραψε το τελικό 3-0, με τον ΠΑΟΚ Β' να επιστρέφει στις νίκες και τα Τρίκαλα να συνεχίζουν τη μάχη τους για την παραμονή στην κατηγορία και να στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς - εξάποντο που ακολουθεί με τον Πιερικό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Μανωλιούδης, Παναγιώτου, Τάχατος (63′ Καλουτσικίδης), Σαλαμούρας (46′ Χατζηστραβός), Μελετίδης (46′ Ουεντραόγκο), Τσοπούρογλου, Γρόσδης, Τζίμας (76′ Σπυρίδης), Πανίδης (69′ Γκορντεζιάνι)

Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλιέσι, Σανδραβέλης, Νιάρος (65′ Μυλόπουλος), Ριζογιάννης, Ντιαλόσι, Γκοβίνας (65′ Ζησόπουλος), Πέλκας, Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος (86′ Κλεμέντε), Ελευθεριάδης, Χειριτράντας (65′ Φουτσίνι)