Το πανόραμα του Βορείου Ομίλου της Super League 2: Κέρδισε η ΑΕΛ, στο «-3» από την κορυφή

Οι «βυσσινί» επικράτησαν 3-0 της Καβάλας και βρίσκονται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Βέροια. Απίστευτο ματς στην Κατερίνη με τον Ηρακλή να προηγείται με 2-0, τον Πιερικό να ισοφαρίζει σε 2-2 και στο 92' ο Παπαστεργιανός απέκρουσε πέναλτι του Χόρτσια!

Με νίκη συνέχισε σήμερα (2/2) η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της στη Super League Interwetten, καθώς επικράτησε 3-0 της Καβάλας και βρίσκεται πλέον στο «-3» από την πρωτοπόρο Βέροια. Την επαφή της με την κορυφή διατήρησε και η Αναγέννηση Καρδίτσας, χάρις στο 1-0 που επικράτησε του Πανσερραϊκού.

ΑΕΛ-Καβάλα 3-0

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 της Καβάλας και παρέμεινε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς, 3 λιγότερους από την 1η Βέροια. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ακούνια στο 24', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, ενώ 9 λεπτά πιο νωρίς (13'), οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κολομπίνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλοί δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους «αργοναύτες» που βρίσκονται στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς και με τους Ηλιάδη στο 69' και Τσουμάνη στο 80΄ έκαναν το 3-0 παίρνοντας ακόμα πιο άνετα τη νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 24′ Ακούνια, 68′ Ηλιάδης, 80′ Τσουμάνης

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Αμπούντ Ομάρ, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Νικολιάς, Κολομπίνο, Όγκμποε (75′ Τσουμάνης), Γιάκος, Ακούνια.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κοέν, Στίκας, Θωμαΐδης, Καραγιάννης, Μπελεβώνης, Ρέτσος, Έμπερτ, Σαμπανίδης, Μπούμαν.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Πανσερραϊκός 1-0

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά το 1-1 του Ολυμπιακού Β' με την Ξάνθη, ανέβηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας (μαζί με τους ακρίτες). Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 1-0 του Πανσερραϊκού και έφτασαν τους 25 βαθμούς, έχοντας και 2 παιχνίδια λιγότερα από την Ξάνθη. Όσον αφορά τον Πανσερραϊκό έμεινε στους 12 βαθμούς και είναι στην 15η θέση, μένοντας πολύ πίσω στον βαθμολογικό πίνακα.

Στα του αγώνα το γκολ που έκρινε την συνάντηση πέτυχε ο Πολίτης με σουτ στο 22'. Ένα σκορ που έμεινε ως το τέλος με τους Καρδιτσιώτες να παίρνουν τη νίκη και να ανεβαίνουν όπως αρχικά αναφέραμε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΣΚΟΡΕΡ: 22′ Πολίτης σουτ

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας (55′ λ.τ Κοτσώνης), Λαρρέα, Σταμόπουλος (30′ λ.τ Κουτρομάνος), Μπάλλας, Πλέγας, Μπενγκόα (71′ Μπαντιμπαγκά), Πολίτης (71′ Δημούτσος), Μπραμπίγια (71′ Γκίνης), Μπιανκόνι.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Κεφαλάς, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι, Μέσσι, Κόντσι, Κανίς, Ντίας, Δημητρίου.

Απόλλων Λάρισας-Θεσπρωτός 2-1

O Απόλλων Λάρισας πήρε σημαντική νίκη στη μάχη για τη σωτηρία της απέναντι στον Θεσπρωτό που μ' αυτήν την ήττα μένει πίσω στη βαθμολογία. Ο Σταματής στο 2 άνοιξε το σκορ, αλλά ο Σαραντίδης στο 42' από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-1. Ωστόσο, ο Χατζής με κεφαλιά έδωσε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Πλέον οι Λαρισαίοι είναι στους 13 βαθμούς στην 14η θέση.

ΣΚΟΡΕΡ: 2′ Σταματής, 81′ Χατζής. / 42′ πεν. Σαραντίδης

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Λίταινας, Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Νούσιος, Καλούσης, Χατζής, Πετράκης, Καραμοκό, Σταματής, Βίγια.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Παππάς, Βαλιέντε, Ντι Αλέσιο, Βασιλάκης, Σταυρίδης, Γκανσιέρ, Στεργίου, Βαταμίδης, Σαραντίδης, Γεωργούσης, Πουφλής.

Πιερικός - Ηρακλής 2-2

Ο Πιερικός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά δεν το έβαλε κάτω και επέστρεψε στο ματς παίρνοντας τελικά το βαθμό της ισοπαλίας, ενώ στο 92' έγιναν απίστευτα πράγματα! Ο Παπαστεργιανός που εκτελούσε χρέη τερματοφύλακα απέκρουσε πέναλτι του Χόρτσια και γλίτωσε τους φιλοξενούμενους από την ήττα.

Το σουτ του Μπαστακού στο 3' και του Κωστούλα στο 30' οδήγησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-0. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο, ήρθε η κατάρρευση για τον Γηραιό. Ο Τόσκας στο 47' με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και στο 77' το σουτ του Κανούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.