Super League 2: Η Ξάνθη με «πεντάρα» πάτησε κορυφή στο Βορρά (vid)

Η ομάδα του Κεχαγιά κέρδισε άνετα τα Τρίκαλα με 5-0 και «σκαρφάλωσε» στην 1η θέση του Βορείου Ομίλου.

Σε «περίπατο» μετέτρεψε η Ξάνθη το αποψινό (19/12) της ματς με τα Τρίκαλα, καθώς κέρδισε 5-0 και πάτησε κορυφή.

Η αναμέτρηση στα Πηγάδια ήταν αμφίρροπη για περίπου μισή ώρα και ουσιαστικά όλα «τελείωσαν» στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 37' με τον Πλατέλλα ύστερα από σέντρα του Τσέλιου, στο 42' ο πρώτος «σέρβιρε» για τον Ιμπραϊμι που έκανε το 2-0 και στο 44' ο Τσέλιος έδωσε αέρα 3 τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 58' ο Τζανακάκης «φλέρταρε» με το 4-0, αμέσως μετά ο Ιτσο δεν... επέτρεψε στον Κουσκουνά να βάλει τους φιλοξενούμενους ξανά στο παιχνίδι (απέκρουσε το μεταξύ τους τετ α τετ) και στο 62' ο Ιμπραϊμι βρήκε εκ νέου δίχτυα για το 4-0.

Μέχρι το φινάλε ο Κοσκουνάς απώλεσε ακόμη μία καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα (εκ νέου ο Ιτσο αντέδρασε σωστά), στο 81' ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου ως οφ σάιντ και το τελικό αποτέλεσμα (5-0) διαμόρφωσε ο Γκόμεζ στις καθυστερήσεις.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος (84' Δεληγιαννίδης), Φαζός, Τζανακάκης, Γκινσάρι (78' Μανρόουζ), Θυμιάνης (67' Δόρης), Ιμπραΐμι (67' Διαμαντόπουλος), Τσέλιος, Πλατέλλας (84' Δημήτριαδης), Γκόμεζ.
Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (87' Μανίσογλου), Παρέδες (46′ Μπαξεβάνος), Ριζογιάννης, Ρεκίν (46′ Ευθυμίου), Κουσκουνάς, Χειρίτραντας, Ντιαλόσι, Αουντίνο (46′ Πέλκας), Ελευθεριάδης, Νιάρος (78' Κεχαγιάς).

Ξάνθη - Τρίκαλα 4-0
Αλμωπός Αριδαίας - Νίκη Βόλου (αναβλήθηκε)

17. Καβάλα 0
*Ξάνθη, Αναγέννηση Καρδίτσας, Ολυμπιακός Β', Θεσπρωτός, ΑΕΛ, Νίκη Βόλου, Πανσερραϊκός, Ηρακλής, Απόλλων Πόντου, Απόλλων Λάρισας έχουν 8 ματς, ο Αλμωπός Αριδαίας 7 και η Καβάλα 6.