U19 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-1: Νίκη πρωτιάς με ανατροπή για τους «Ερυθρόλευκους»!

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού νίκησε με σκορ 2-1 τον Παναθηναϊκό στον Ρέντη με ανατροπή και χάρις σε 2 τέρματα του Χαραλαμπόγλου και πλέον είναι πρώτη!

Μία ημέρα μετά το ντέρμπι των μεγάλων ομάδων ήρθε χρονικά και το ντέρμπι των Νέων με μεγάλο νικητή τον Ολυμπιακό που πήγε πλέον πρώτος στη βαθμολογία. Το σκορ άνοιξε ο Νταμπίζας για τον Παναθηναϊκό στο α' μέρος και το 0-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Αρχικά μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Καλοσκάμη. Στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, όταν ο Καλοσκάμης που είχε πατήσει περιοχή έκανε γύρισμα και ο Νταμπίζας από κοντά άνοιξε το σκορ για το 0-1. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν πιο... φορτσάτος. Έτσι γύρισε το ματς με 2 γκολ του Χαραλαμπόγλου υπό το βλέμμα του Ανιγκό. Πρώτα έκανε το 1-1 στο 85' και μετά το 2-1 στις καθυστερήσεις.

Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε όταν ο Χαραλαμπόγλου υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Παναγάκο για το 1-1. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χ. Κωστούλας έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Παπακανέλλο, εκείνος μετά από όμορφη ενέργεια μοίρασε στον Χαραλαμπόγλου, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 2-1, δίνοντας τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Παπαδούδης, Φρέρης (63′ Αρσενίδης), Ρέτσος (63′ Χαραλαμπόγλου), Κ. Κωστούλας, Καλογερόπουλος, Τσέλα, Κουτσογούλας (63′ Παπακανέλλος), Μουζακίτης, Χ. Κωστούλας, Προκοπίου (39′ Πατήρας) και Σταυρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάμιος): Παναγάκος, Τσέβας, Παυλάκης, Προδρομίτης, Κατρής, Λιατίφης (88′ Τσιάβος), Κυριόπουλος (80′ Κάλος), Συμεωνίδης, Νταμπίζας (90+1′ Ναλιτζής), Καλοσκάμης (88′ Νικολετόπουλος) και Βολάκης.