Γιουβέντους - Σασουόλο 3-0: Με Βλάχοβιτς στο -2 από την κορυφή (vid)

Βλάχοβιτς

Η Γιουβέντους με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς, επικράτησε 3-0 της Σασουόλο στο Τορίνο και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή.

Ακάθεκτη στο κυνήγι της Ίντερ η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 εντός έδρας της Σασουόλο. Ηταν η τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι, γεγονός που την έστειλε στο -2 από την κορυφή. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Βλάχοβιτς, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης της Γιούβε που σκόραρε τόσο γρήγορα δυο γκολ (στα 37 πρώτα λεπτά) έξω από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και μόλις στο 15ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Σέρβος επιθετικός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με τρομερό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Το δεύτερο γκολ του Βλάχοβιτς ήταν ακόμα πιο ωραίο, αφού στο 39' με φαουλάρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κονσίλι.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο και απειλούσε κατά διαστήματα. Ετσι, στο 89ο λεπτό ο Κιέζα από ασίστ του Λοκατέλι διαμόρφωσε το 3-0.