Σασουόλο - Φιορεντίνα 1-3: «Διπλό» με τριάρα και το βλέμμα στον... τελικό

Ιάσονας Θεριός
Οι παίκτες της Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη (3-1) απέναντι στη Σασουόλο στην τελευταία αγωνιστική της Serie A και στρέφει όλη της την προσοχή στον επερχόμενο τελικού του Conference League απέναντι στη Γουέστ Χαμ (07/06).

Έκλεισε με... στυλ τις υποχρεώσεις της στη Serie A η Φιορεντίνα και τώρα κοιτάει μόνο τον τελικό του Conference League στην Πράγα απέναντι στη Γουέστ Χαμ (07/06). Οι Βιόλα δεν δυσκολεύτηκαν και για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έφυγαν με το νικηφόρο 3-1 από την έδρα της Σασουόλο, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Σε αυτή θα τερματίσουν αν η Τορίνο δεν νικήσει την Ίντερ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Καμπράλ στο 47ο λεπτό αλλά ο Μπεράρντι στο 70' από το σημείο του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα. Ο Σαπονάρα ωστόσο εννιά λεπτά αργότερα έδωσε και πάλι το προβάδισμα, ενώ ο Γκονζάλες στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Φιορεντίνα. Με εννιά παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Σασουόλο εξαιτίας των αποβολών των Τρεσόλντι και Ρογκέριο στο 82' και το 88'.