Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-2: Με τρομερό Βλάχοβιτς αναδείχθηκε ισόπαλη με την ομάδα του Κυριακόπουλου (vids)

Κώστας Τόπας

Η Φιορεντίνα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά, όμως δεν παρέδωσε τα όπλα της και στο τέλος αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, με την Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ και μάλιστα με δύο τέρματα διαφορά. Αρχικά, στο 32' ο Σκαμάκα, κοντρόλαρε με έξοχο τρόπο την μπάλα και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την Σασουόλο. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου διπλασίασε τα τέρματά της στην αναμέτρηση. Επειτα από έξοχη πάσα του Ρασπαντόρι, ο Φρατέσι έγινε αποδέκτης της μπάλας και νίκησε τον Τερατσιάνο για το 2-0.

Το 2-0 υπέρ της Σασουόλο ήταν και το σκορ του πρώτου ημίχρονου. Με την σέντρα όμως του δεύτερου μέρους, η Φιορεντίνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση. Στο 52' ο 21χρονος Σέρβος στράικερ, Ντούσαν Βλάχοβιτς, βγήκε σε τετ-α-τετ και με δυνατό αριστερό σουτ, μείωσε σε 2-1 για τους «βιόλα». Αυτό ήταν και το 33ο του τέρμα στο ιταλικό πρωτάθλημα μέσα στο ημερολογιακό έτος 2021 γράφοντας παράλληλα ιστορία, μιας και ισοφάρισε το ρεκόρ που είχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τη φανέλα της Γιουβέντους.

Το 2-2 ήρθε στο 61ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Τορέιρα με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κονσίλι. Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, ωστόσο δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλό τους και στο τέλος κατέκτησαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Φιορεντίνα «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της βαθμολογικής κατάταξης στη Serie A, πιάνοντας τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, έχοντας συγκεντρώσει 31 βαθμούς και η Σασουόλο μπήκε στην πρώτη 10αδα, με 24 βαθμούς.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.