Λέτσε - Λάτσιο 2-1: Λευκή πετσέτα στη μάχη του τίτλου! (vid)

Στην 31η αγωνιστική της Serie A οι Λατσιάλι έριξαν λευκή πετσέτα στη μάχη του τίτλου, αφού ηττήθηκαν 2-1 εκτός έδρας από τη Λέτσε.

Στην 31η αγωνιστική της Serie A οι Λατσιάλι σήκωσαν λευκή σημαία στη μάχη του τίτλου, ηττήθηκαν 2-1 από τη Λέτσε εκτός έδρας και βρέθηκαν στο -7 από τη Γιούβε που παίζει στο Σαν Σίρο με τη Μίλαν. H Λάτσιο είχε μεγάλο ραντεβού στο Via Del Mare, ωστόσο φάνηκε ασυνεπής, καθώς γνώρισε την ήττα. Αντίθετα, η Λέτσε βρέθηκε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη! Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, αφού μόλις στο 5ο λεπτό μετά το λάθος του Γκάμπριελ ο Καϊσέδο άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πίεσαν, φάνηκαν απειλητικοί και στο 30' έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Μπαμπακάρ. Η Λάτσιο αντέδρασε, πήρε τον έλεγχο και στις καθυστερήσεις του α' μέρους της δόθηκε η ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ωστόσο, ο Μανκόζου από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη, αφού στο 47΄ο Λουτσιόν με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1. Σούπερ ο γκολκίπερ Γκάμπριελ είχε μεγάλες επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ιμόμπιλε, Σάβιτς. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πάτρικ.