Προκριματικά Μουντιάλ: Πεντάρα η Αγγλία, διπλό για... Κατάρ η Αλβανία!

Η Αλβανία πήρε διπλό για... Μουντιάλ, αφού επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας και περιμένει την Πολωνία στον τελικό του ομίλου. Πεντάρα η Αγγλία στην Ανδόρα.

9ος όμιλος

Δεν σταματάει πουθενά. Η Αλβανία έχει βαλθεί να.. τρελάνει κόσμο στα προκριματικά για το Μουντιάλ του Κατάρ και η αποψινή της νίκη μέσα στην Ουγγαρία (0-1) την έστειλε ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο. Μπορεί να δεινοπάθησαν κόντρα στους μαχητικούς Ούγγρους, όμως μια στιγμή έμπνευσης του Μπρόχα (80΄) αρκούσε στους φιλοξενούμενους για να δραπετεύσουν με τους τρεις βαθμούς και να εδραιωθούν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Από εκεί όμως σκοπεύει να την... εκθρονίσει η Πολωνία η οποία διέσυρε με 5-0 το αδύναμο Σαν Μαρίνο και έστρεψε το βλέμμα της στον «τελικό» της δεύτερης θέσης την επόμενη εβδομάδα απέναντι στους Αλβανούς. Με τον Σφιντέρσκι να ανοίγει το σκορ (10΄) και να δείχνει τον δρόμο στους υπόλοιπους, οι Πολωνοί είχαν ένα εύκολο βράδυ στη Βαρσοβία. Στο 20΄οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκολ του Μπρόλι, ενώ μισή ώρα αργότερα ο Κεντιόρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 84΄ο Μπούκσα έγραψε το 4-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πίοντεκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με το ίδιο σκορ συνέτριψε και η Αγγλία την Ανδόρρα (0-5) για να συνεχίσει να οδηγεί απρόσκοπτα την κούρσα του ομίλου. Τα πράγματα φάνηκαν από την αρχή πως θα είναι εύκολα για τα Τρία Λιοντάρια που άνοιξαν το σκορ με τον Τσίλγουελ στο 17, προτού ο Σάκα στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με αέρα δυο τερμάτων (40΄). Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Αγγλία να διατηρεί τα ηνία του αγώνα και να φτάνει σε τρίτο γκολ με τον Έμιπραχμς στο 59΄. Ακολούθησαν δυο ακόμη γκολ από Γουόρντ Πράουζ (79΄) και Γκρίλις (86΄) για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην επιβλητική νίκη των Άγγλων οι οποίοι ήδη ετοιμάζουν βαλίτσες για... Κατάρ.

1ος Ομιλος
Νίκη που την έφερε στην κορυφή του ομίλου πέτυχε η Σερβία, η οποία επικράτησε 1-0 του Λουξεμβούργου εκτός έδρας. Ετσι, οι Σέρβοι βρίσκονται στο +1 από τους Πορτογάλους, αλλά με ματς περισσότερο, ενώ εξασφάλισαν μια θέση στα μπαράζ. Η Σερβία είχε τον έλεγχο, ωστόσο δυσκολεύτηκε απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων. Ωστόσο, το γκολ του Βλάχοβιτς στο 68' λύτρωσε τη Σερβία, που είδε να της ακυρώνεται γκολ στο τέλος της αναμέτρησης.

3ος Ομιλος
Με κορυφαίο τον Τσούμπερ, η Ελβετία επικράτησε 2-0 της Β. Ιρλανδίας κι έκανε μεγάλο βήμα για τη 2η θέση, ενώ είναι στο -3 από την Ιταλία και με ματς λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 37', με τον Λιούις να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Στο 45+3' ο εξτρέμ της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με υπέροχο πλασέ, φτάνοντας έτσι τα 10 τέρματα με τη φανέλα της χώρας του. Στις καθυστερήσεις ο Φάσναχτ διαμόρφωσε το 2-0.

6ος όμιλος
Εντυπωσιακή η Δανία, διέλυσε με 4-0 τη Μολδαβία εκτός έδρας και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ, μιας και είναι στο +7 από τη 2η θέση με τρεις στροφές να απομένουν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πήραν τον έλεγχο και σε 21 λεπτά πέτυχαν τέσσερα γκολ. Στο 23΄ ο Ολσεν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 34' ο Κιάερ με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Στο 39' ο Νόργκααρντ σημείωσε το 3-0, ενώ στο 44΄ ο Μάλε διαμόρφωσε το 4-0.

Επιτέλους νίκη για την Αυστρία, επικράτησε 2-0 εκτός έδρας των Ν. Φερόε, διατηρώντας έτσι ελπίδες για τη 2η θέση Αλλωστε, με το δεύτερό της τρίποντο στον όμιλο βρέθηκε στο -4. Στο 26ο λεπτό ο Λάιμερ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 48' ο Σάμπιτζερ διαμόρφωσε το 2-0.

Μολδαβία - Δανία 0-4
Νήσοι Φερόε - Αυστρία 0-2
Σκωτία - Ισραήλ 3-2