Λέστερ - Νιουκάστλ 2-4: Τεσσάρα σωτηρίας! (vid)

Η Νιουκάστλ διέλυσε με 4-2 τη Λέστερ στο King Power, βρέθηκε στο +12 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της.

Η Λέστερ έκανε από τα χειρότερα ματς της σεζόν, η Νιουκάστλ το καλύτερό της και με το 4-2 στο King Power εξασφάλισε ουσιαστικά τη σωτηρία, μιας και βρέθηκε στο +12 από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, η Λέστερ είναι στην 3η θέση και στο +5 από τη Γουέστ Χαμ, αλλά με ματς περισσότερο. Στο 22ο λεπτό ο Γουίλοκ έφτασε τα 11 γκολ από τον Ιανουάριο, μιας και άνοιξε το σκορ από λάθος του Σογιούντσου. Ο Ντουμέτ με δυνατή κεφαλιά από κόρνερ του Ρίτσι πέτυχε το 2-0 στο 34ο λεπτό για τις «Καρακάξες». Ο Καλούμ Γουίλσον σημείωσε το 3-0 στο 63' από μπαλιά του Ρίτσι. Ο Γουίλσν ήταν εξαιρετικός και σημείωσε το 4-0 για τις «καρακάξες» στο 73' με ωραίο τελείωμα. Τα... γκολ της τιμής για την Λέστερ πέτυχαν ο Ολμπράιτον με ωραίο σουτ στο 80ο λεπτό και ο Ιεανάτσο με αριστερό σουτ στο 87'.