Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0: Με αυτογκόλ άνοιξε την ψαλίδα από την 5η θέση! (vid)

Η Γιουνάιτεντ είχε δυο δοκάρια, αλλά η λύση ήρθε από τον... Ντόουσον, ο οποίος με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στους «Κόκκινους» κόντρα στη Γουέστ Χαμ (1-0). Στο +9 από τα «Σφυριά» η Μάντσεστερ.

Η Γιουνάιτεντ… ελπίζει ακόμα για τον τίτλο (στο -14 από τη Σίτι, αλλά με ματς λιγότερο), αλλά φροντίζει να απομακρύνεται κι από την 5η θέση. Η Μάντσεστερ επικράτησε 1-0 της Γουέστ Χαμ και βρέθηκε στο +9 από τους Λονδρέζους (με ματς λιγότερο οι Λονδρέζοι).

Πίεσε, είχε δοκάρι, αλλά δε σκόραρε η Μάντσεστερ

H Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πήρε τον έλεγχο και άσκησε πίεση στην αντίπαλη εστία. Οι «Κόκκινοι» κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, είχαν την υπεροχή, αλλά όχι και τον τρόπο για να απειλήσουν τους Λονδρέζους. Ο Σο ήταν εξαιρετικός από τα αριστερά και απειλούσε με τις ενέργειές του. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό η Μάντσεστερ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, ο Γκρίνγουντ έκανε ωραία σέντρα, αλλά ο Ράσφορντ δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Πέντε λεπτά αργότερα, από προσπάθεια του Σο, ο Γκρίνγουντ δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός. Η Μάντσεστερ είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 37' είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το σουτ του Γκρίνγουντ έδιωξε ο Φαμπιάνσκι με τα ακροδάχτυλα, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτο έλεγχο της Γιουνάιτεντ και τη Γουέστ Χαμ να μην έχει ούτε... σουτ!

Με αυτογκόλ το τρίποντο της Γιουνάιτεντ!

Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά, πίεσε, αλλά αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα! Ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντόουσαν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το τέρμα της Μάντσεστερ το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο, με τη Γουέστ Χαμ να βγαίνει στην επίθεση. Ο Μαγκουάιρ όμως είχε σωστές τοποθετήσεις και δεν άφησε Μπόουεν και Σούτσεκ να απειλήσουν. Η μεγάλη ευκαιρία ήταν για τη Μάντσεστερ, αφού στο 78' από εξαιρετική προσπάθεια του Γκρίνγουντ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Τα «Σφυριά» επιτέθηκαν, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι…

Μαν. Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Φρεντ, Φερνάντες, Τζέιμς, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ντόουσον, Κουφάλ, Ντιόπ, Τζόνσον (62' Μπενράχμα), Νομπλ (62' Λαντσίνι), Αντόνιο, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν