Γουλβς - Κρίσταλ Πάλας 2-0: Με Ποντένσε στο... Europa League! (vid)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε άνοιξε λογαριασμό στην Premier League, η Γουλβς επικράτησε 2-0 της Πάλας κι έκανε τεράστιο βήμα για το Εuropa League.

Ο Ποντένσε πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League, η Γουλβς επέστρεψε στις νίκες και με το 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας βρέθηκε στην 6η θέση και στο +1 από την Τότεναμ. Οι «Λύκοι» παρουσιάστηκαν με δυο πρόσωπα, κακοί και χωρίς ρυθμό στο πρώτο 40λεπτο, ανεβασμένοι στην επανάληψη με διάθεση και καλή κυκλοφορία. Εβδομη σερί ήττα για τους Λονδρέζους που έπεσαν στην 14η θέση. Η Πάλας ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 27' είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σλουπ, αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Κόντρα στη ροή του ματς, οι «Λύκοι» άνοιξαν το σκορ στο 41'. Ο Ντόχερτι έκανε τη σέντρα και ο Ποντένσε με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, έγινε ο έβδομος Πορτογάλος της ομάδας που σκοράρει στην Πρέμιερ Λιγκ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν ορεξάτοι, έχασαν ευκαιρίες με Τραορέ, Χιμένες και Ποντένσε, ωστόσο, στο 68΄ο Γιόνι διαμόρφωσε το 2-0 με υπέροχο τελείωμα. Mάλιστα, μόνο η Σίτι (49) και η Λέστερ (43) έχουν σκοράρει περισσότερα γκολ φέτος στο β' μέρος των αγώνων από τη Γουλβς (37).