Οσασούνα – Εσπανιόλ 1-0

Κώστας Ζάλιαρης

Η Οσασούνα επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο παιχνίδια, επικράτησε δίκαια 1-0 της Εσπανιόλ και έδωσε ακόμα ένα «χτύπημα» στην ομάδα της Βαρκελώνης για τον υποβιβασμό...

Μάντσεστερ Γ. - Μάντσεστερ Σ. με ακόμα καλύτερες αποδόσεις. |21+

To «τρίποντο» για την Οσασούνα μπορεί να ήρθε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες στο 51ο λεπτό, ωστόσο, βάσει της εικόνας κυρίως του δευτέρου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους στην Παμπλόνα να φτιάχνουν επικίνδυνες καταστάσεις για την αντίπαλη εστία και να ψάχνουν τα γκολ, κρίνεται δίκαιο.

Ο Αμπελάρδο, είδε τη δική του ομάδα να δέχεται ακόμα ένα πλήγμα στην προσπάθεια που κάνει μήπως και καταφέρει να διατηρηθεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ, στο 82ο λεπτό είδε και τον Ντιέγο Λόπεθ να παίρνει δεύτερη κίτρινη έχοντας πιάσει τη μπάλα έξω από την περιοχή με αποτέλεσμα ν' αποβληθεί.

Στο -6 από τις θέσεις της σωτηρίας παραμένει η Εσπανιόλ, έφτασε στο +9 η Οσασούνα.