Κάντιθ - Βαλένθια 1-4: Νίκησαν μετά από 19 χρόνια στο «Mirandilla» οι Νυχτερίδες!

valencia

Η Βαλένθια επικράτησε της Κάντιθ με 4-1 και νίκησε στο «Nuevo Mirandilla», κάτι που είχε να κάνει από το 2005.

Η Βαλένθια έσπασε την... κατάρα και νίκησε την Κάντιθ στο «Nuevo Mirandilla» μετά από 19 χρόνια.

Η ομάδα του Ρουμπέν Μπαράχα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 8ο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Ούγκο Ντούρο, ο οποίος μετά από γύρισμα του Ντιέγκο Λόπεθ πλάσαρε για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στην ισοφάριση στο 21', με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρουμπέν Αλκαράθ, ο οποίος έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη και έφτασε στο γκολ που της έδωσε το τρίποντο στο 52', με τον Σέρχι Κανός να μοιράζει στον Λόπεθ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2-1. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Χαβιέρ Γκέρα, ο οποίος έκανε το 3-1. Το τελικό σκορ του ματς διαμόρφωσε για τις Νυχτερίδες ο Χεσούς Βάσκεθ, στο 90+8'.