Βαλένθια - Γρανάδα 1-0: Νίκησε και βλέπει Ευρώπη

Βαλένθια

Η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες με εύστοχο πέναλτι του Πεπέλου και με το 1-0 απέναντι στην Κάντιθ κάνει ευρωπαϊκά όνειρα. Απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη η Αλαβές.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια. Το «Μεστάγια» τη φετινή σεζόν έχει αποδειχθεί κάστρο για τις Νυχτερίδες οι οποίες αυτή τη φορά λύγισαν με 1-0 την Γρανάδα και πλησίασαν τις ευρωπαϊκές θέσεις. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πεπέλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+7΄) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ανεβάζοντας έτσι την ομάδα του στην 8η θέση της La Liga.

Νωρίτερα η Αλαβές πανηγύρισε σημαντική νίκη με 1-0 επί της ουραγού Αλμερία για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Αν και ο Χάτζι δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Αλαβές βρήκε τελικά το γκολ στο 79΄με τον Σεντλάρ και ξέφυγε στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.