Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ, 4-2 τη Νιούπορτ

Γιουνάιτεντ κυπελλο

Η Νιούπορτ, ομάδα 4ης κατηγορίας έβαλε δύσκολα στη Γιουνάιτεντ, ωστόσο η Μάντσεστερ επικράτησε 4-2 και βρέθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ δέχθηκε δύο γκολ στο Κύπελλο Αγγλίας από ομάδα μικρότερης κατηγορίας, για πρώτη φορά από το 1970, είδε τη Νιούπορτ να κάνει το 0-2... 2-2, ωστόσο στο τέλος έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε 4-2 εκτός και βρέθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «Κόκκινοι» μπήκαν δυνατά, πίεσαν και με γκολ των Μπρούνο Φερνάντες και Μεϊνού προηγήθηκε 2-0. Θα μπορούσε να βρει και τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Γκαρνάτσο βρήκε το δοκάρι.

Ωστόσο, η Νιούπορτ εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων και μείωσε με τον Μόρις στο 35ο λεπτό. Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Νιούπορτ «πάγωσε» τη Μάντσεστερ, μιας και ο Έβανς πέτυχε το 2-2. Ο Σο βρήκε δοκάρι, ωστόσο στο 68' η Γιουνάιτεντ πήρε και πάλι προβάδισμα με σκόρερ τον Αντονι. Στις καθυστερήσεις ο Χόιλουντ διαμόρφωσε το 4-2 κι έστειλε την ομάδα του στον 5ο γύρο.