Γιακουμάκης: Νίκησε μόνος του την Βίλεμ με τρομερό buzzer beater (vids)

Γιάννης Γεωργόπουλος

O Γιώργος Γιακουμάκης αναδείχθηκε νικητής στον ελληνικό «εμφύλιο» με τον Βαγγέλη Παυλίδη με την Φένλο να επικρατεί 2-1 της Βίλεμ χάρη σε δύο τέρματα του πρώην παίκτη της ΑΕΚ.

Ο πρώτος σκόρερ της Eredivisie μπορεί να είχε «σιγήσει» σε τρία ματς, ωστόσο κόντρα στην Βίλεμ ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά (2-1).

Η Φένλο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15΄, όμως κατάφερε να αντιδράσει με τον Γιακουμάκη να ισοφαρίζει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 79΄.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ηρακλειώτης στράικερ πήρε ξανά το όπλο του και έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια πλάσαρε έξω από την μεγάλη περιοχή τον Μπρόντελ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ της Φένλο.

Ο Γιακουμάκης έφτασε πλέον τα 12 γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή της λίστας των σκόρερ. ενώ πέτυχε το 1.500ο τέρμα στην ιστορία της ολλανδικής ομάδας.