Αργεντινή-Παραγουάη 1-0: «Καθάρισε» ο Γκόμες και την έστειλε κορυφή (vid)

Κώστας Τόπας

Με το γκολ του Αλεχάντρο Γκόμες η εθνική Αργεντινής επικράτησε με 1-0 της Παραγουάης και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η «Αλμπισελέστε» μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 10'. Επειτα από εξαιρετική πάσας του Άνχελ Ντι Μαρία, ο Αλεχάντρο Γκόμες έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η εθνική Αργεντινής πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε το αυτογκόλ της Παραγουάης υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Μέσι.

Ετσι, μετά από αυτό το τρίποντο ο Μέσι και η παρέα του ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την Χιλή με 5. Με την χθεσινή του εμφάνιση ο Μέσι έπιασε στην πρώτη θέση των συμμετοχών με το εθνόσημο στο στήθος τον Μασεράνο με τους δύο θρύλους της χώρας να μετράνε από 147 συμμετοχές.