Λασίνα Τραορέ: Παρών σε γκολ κάθε 14 λεπτά! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο 19χρονος επιθετικός του Άγιαξ συνέχισε και στο Champions League το κρεσέντο σκοραρίσματος που ξεκίνησε από το επικό 13-0 επί της Φένλο, φτάνοντας πλέον να συμμετέχει σε επίτευξη ενός ανά 14 αγωνιστικά λεπτά!

Ο νεαρός επιθετικός του Αίαντα έχει καταφέρει να συμμετέχει σε 9 τέρματα για τον σύλλογο του Άμστερνταμ μέσα στα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια του!

Είχε σκοράρει πέντε φορές και είχε και τρεις ασίστ απέναντι στην Φένλο το περασμένο Σάββατο στο ιστορικό 13-0 στο οποίο έφτασε ο Άγιαξ, με τον Τραορέ να συνεχίζει και στο Champions League απέναντι στην Αταλάντα.

Αν και το σύνολο του Τεν Χαγκ δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων, αφού η μαχητική Αταλάντα στο δεύτερο μέρος έφτασε πολύ γρήγορα στο τελικό 2-2 με τον Ζαπάτα, ο Λασίνα Τραορέ θα θυμάται και αυτό το παιχνίδι.

Με το γκολ που πέτυχε με διπλή προσπάθεια και προβολή αν και πεσμένος, στο 38ο λεπτό, έφτασε πλέον στα 6 τέρματα και τις τρεις ασίστ σε 128 λεπτά αγώνα σε δυο παιχνίδια!

Αυτό, ερμηνεύεται σε συμμετοχή σε γκολ ανά 14 λεπτά!