Νιμ – Μαρσέιγ 2-3: Σόου Μπενεντέτο και επιστροφή στις νίκες (vid)

Ο Νταρίο Μπενεντέτο, με το πρώτο του χατ – τρικ επί γαλλικού εδάφους, οδήγησε την Μαρσέιγ σε νίκη στην έδρα της Νιμ.

Από την σεζόν 1991-92, όταν ο Ζαν Πιέρ Παπέν είχε σημειώσει εννέα γκολ μακριά από το «Βελοντρόμ», είχε να πετύχει τόσα τέρματα παίκτης της Μαρσέιγ σε εκτός έδρας παιχνίδια της Ligue 1 σε μια αγωνιστική περίοδο.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η 27η αγωνιστική, ο Νταρίο Μπενεντέτο ισοφάρισε τον Γάλλο επιθετικό με το πρώτο του χατ – τρικ στην Ευρώπη (συνολικά έφτασε τα έντεκα γκολ), στη νίκη της ομάδας του Αντρέ Βίλας – Μπόας στην έδρα της Νιμ (3-2), με την οποία η σταθερά δεύτερη Μαρσέιγ άφησε πίσω της την εντός έδρας ήττα από τη Ναντ με 3-1.

Ο Αργεντινός επιθετικός «καθάρισε» με τρία γκολ (10', 36', 69'), ανατρέποντας μόνος του το γρήγορο γκολ του Ζινεντίν Φερχάτ (5'), κόντρα σε μια Νιμ που δεν μπορεί να «ξεκολλήσει» από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λούκας Ντεού απλά περιόρισε την έκταση της ήττας.