Κολωνία - Μπόχουμ 0-2: Πήρε το «διπλό» και.... ανέπνευσε

Ιάσονας Θεριός

Σπουδαία νίκη με 2-0 στην έδρα της Κολωνίας κατάφερε να πάρει η Μπόχουμ, που ανέβηκε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού της Bundesliga. Βασικός και για 71 λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Σταφυλίδης, εκτός αποστολής ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Λίγο παραπάνω από έναν μήνα είχε μείνει μακριά από τις νίκες στη Bundesliga η Μπόχουμ, που όμως στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Bundesliga έφτασε σε πολύτιμο τρίποντο, επικρατώντας με 2-0 της Κολωνίας εκτός έδρας. Με το τρίποντο αυτό μάλιστα ανέβηκε στη 14η θέση, τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Κώστας Σταφυλίδης ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε για 71 λεπτά, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος βρισκόταν εκτός αποστολής. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν στο 9' ο Στόγκερ, που ευστόχησε από την άσπρη βούλα, και στο 76' ο Μάσοβιτς, που σκόραρε από κοντά μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων.