Τζένοα - Παλέρμο 1-1

Τζένοα και Παλέρμο πρόσφεραν θέαμα αλλά δεν πήραν την ουσία (1-1) στο «Λουίτζι Φεράρις». Γκολάρα Ντιμπάλα, επανεμφάνιση Φετφατζίδη, έχασε άχαστο ο Πινίγια!

Μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής, η Τζένοα ήξερε ότι με νίκη θα προσπερνούσε την συμπολίτισσα Σαμπντόρια και -κυρίως αυτό- θα έπιανε στην 3η θέση τη Νάπολι. Οι Γενοβέζοι, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την γκολάρα του Ντιμπάλα, δεν κατάφεραν τελικά να πάρουν το τρίποντο, αν και θα μπορούσαν με την ασύλληπτη χαμένη ευκαιρία του Πινίγια. Θα μπορούσαν όμως και να χάσουν, αν ο Περίν δεν έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις, αφήνοντας πίσω του την περιπέτεια του σαββατόβραδου, όταν πιάστηκε να οδηγεί μεθυσμένος!

Ο αγώνας άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την Παλέρμο αφού στο 7' ο Ντιμπάλα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με πανέμορφο πλασέ ζωγράφισε τον Περίν για το 0-1! Οι Σικελοί είχαν ψυχολογία και είχαν και σωστή τακτική, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύουν από την Τζένοα, την οποία μάλιστα απειλούσαν στις αντεπιθέσεις τους αφού έβρισκαν χώρους για να «χτυπήσουν». Αυτό θα μπορούσε να γίνει στο 27', όταν ο Εντενίλσον έκανε το σουτ, ο Περίν απέκρουσε και ο Ντιμπάλα στην επαναφορά πήγε για το 0-2 αλλά το πλασέ κόντραρε στον Μαρκέζε. Τρία λεπτά μετά, χωρίς η εικόνα του παιχνιδιού να προϊδεάζει για κάτι τέτοιο, η Τζένοα ισοφάρισε με τον Μπερτολάτσι, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Μαρέσκα εκτός περιοχής και έκανε το σουτ με το οποίο νίκησε τον Σορεντίνο (1-1). Οι Ροσομπλού στο 32' θα μπορούσαν να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση με τον Αντονέλι αλλά ο «Σόρε» τον νίκησε από κοντά, για να έρθει στο 35' το τετ α τετ του Ντιμπάλα -που εξέθεσε τον Μπουρντίσο- για τους Ροζανέρι αλλά ο Περίν αντέδρασε σωστά.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι έβαλε τον Πινίγια αντί του Ιάγκο Φαλκέ αφού ήθελε μόνο νίκη αλλά η Παλέρμο ήταν αυτή που άγγιξε το 1-2 στο 59' με το σουτ του Βάσκες που τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Περίν. Στο επόμενο λεπτό, ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε την επανεμφάνιση του για τους Ροσομπλού, αντικαθιστώντας τον Μάτρι, με τους Σικελούς όμως να παραμένουν πιο επικίνδυνοι και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 68' με την κοντινή κεφαλιά του Κουάισον -στην πρώτη του επαφή με την μπάλα- την οποία απέκρουσε ο Περίν.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό αφού οι δύο ομάδες έπαιζαν ανοιχτά για τη νίκη και στο 76' η Τζένοα έχασε... αδιανόητη ευκαιρία, όταν ο Φετφατζίδης πέρασε την κάθετη για τον Αντονέλι, αυτός πρόλαβε τον Σορεντίνο και γύρισε για τον Πινίγια, ο οποίος προ κενής εστίας κατάφερε με ένα μαγικό τρόπο να στείλει την μπάλα άουτ! Από εκεί που ήταν ο Χιλιανός, ήταν πολύ πιο εύκολο να σκοράρει παρά να αστοχήσει...

Τζένοα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Περίν, Ρονκάλια, Μπουρντίσο, Μαρκέζε, Εντενίλσον, Γκρέκο, Μπερτολάτσι (78' Κούτσκα), Αντονέλι, Ιάγκο Φαλκέ (46' Πινίγια), Περότι, Μάτρι (60' Φετφατζίδης).

Παλέρμο (Μπέπε Ιακίνι): Σορεντίνο, Μουνιός, Γκονζάλες, Αντζέλκοβιτς, Μοργκανέλα, Μπαρέτο, Μαρέσκα (90' Ν' Γκόι), Τσότσεφ (66' Κουάισον), Λαζάρ, Βάσκες (83' Μπελότι), Ντιμπάλα.