Περούτζια - Μπενεβέντο: Έρευνα της ιταλικής ομοσπονδίας για πιθανή χειραγώγηση (vid)

benevento_perugia

Ένα τουλάχιστον... περίεργο γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ανάμεσα στην Περούτζια και την Μπενεβέντο (3-2) κίνησε τις υποψίες της ιταλικής ομοσπονδίας.

Έρευνα άνοιξε η ιταλική ομοσπονδία για τα όσα συνέβησαν στην αναμέτρηση Περούτζια - Μπενεβέντο. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Serie B, με την πρώτη να παλεύει για τη σωτηρία της και τη δεύτερη να έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30' όμως οι γηπεδούχοι με δύο γκολ από το 53' ως το 58 - το πρώτο με πέναλτι - έφεραν τούμπα το ματς.

Ένα λάθος του γκολκίπερ της Περούτζια στις καθυστερήσεις ωστόσο, έφερε την απρόσμενη ισοφάριση για την Μπενεβέντο. Ακόμα κι έτσι πάντως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάρουν την πολύτιμη νίκη σκοράροντας στο 90+7', σε μια φάση στην οποία οι αντίπαλοί τους έκαναν τρία μεγάλα και αβίαστα σφάλματα.

Το γεγονός αυτό κίνησε τις υποψίες της ιταλικής ομοσπονδίας, η οποία αποφάσισε να ξεκινήσει έρευνα για ενδεχόμενη χειραγώγηση.