Αλ Νασρ - Αλ Ταβούν 2-1: Ο Κριστιάνο... σέρβιρε και την ανέβασε στην κορυφή (vid)

Ιάσονας Θεριός

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πιστώνεται ασίστ και στα δύο τέρματα της ομάδας του, η Αλ Νασρ μπόρεσε να επικρατήσει με 2-1 της αξιόμαχης Αλ Ταβούν και να επιστρέψει στην κορυφή του σαουδαραβικού πρωταθλήματος.

Μπορεί αυτή τη φορά να μην κατάφερε να βρει δίχτυα για την Αλ Νασρ, όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν και πάλι κομβικός στη σημαντική νίκη της ομάδας του. Οι κιτρινομπλέ με δύο ασίστ του Πορτογάλου σταρ επικράτησαν με 2-1 της Αλ Ταβούν στο «Μρσουλ Παρκ» και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Saudi Pro League, εκεί που ισοβαθμούν με τις Αλ Ιτιχάντ και Αλ Σαμπάμπ.

Ο Κριστιάνο απείλησε στο 5ο λεπτό, αλλά το μακρινό σουτ του με το αριστερό πέρασε μόλις άουτ. Δώδεκα λεπτά αργότερα βέβαια, με φοβερή μονοκόμματη πάσα που «τρύπησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων βρήκε τον Γκαρίμπ, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Η Αλ Ταβούν απάντησε στο 47' και έκανε το 1-1 με τον Μεντράν, ενώ δύο λεπτά μετά ο CR7 από πολύ κοντά δεν κατάφερε να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 78' ωστόσο, βρέθηκε και πάλι στην καρδιά της φάσης και αν και δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, έστρωσε, άθελά του, την μπάλα στον Μαντού, που νίκησε τον Ντος Σάντο και χάρισε τη νίκη στην Αλ Νασρ.