Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 2-2: Ματσάρα και... μοιρασιά στο ντέρμπι της Λισαβόνας (vid)

Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας χάρισαν αναμφίβολα θέαμα στο πορτογαλικό ντέρμπι αλλά με το τελικό 2-2 αμφότερες μπόρεσαν να πάρουν μόνο έναν βαθμό από το ματς, με τους Αετούς να παραμένουν στην κορυφή.

Θέαμα είχε, γκολ είχε, αγωνία είχε, νικητή... όχι. Σε ενα εντυπωσιακό ντέρμπι της Λισαβόνας, Μπενφίκα και Σπόρτινγκ αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 2-2 στην έδρα της πρώτης. Βασικός για τους Αετούς ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, εκτός αποστολής για τα Λιοντάρια ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν νωρίς με εκτέλεση φάουλ του Πόρο, την οποία σταμάτησε ο Έλληνες κίπερ και μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στο 27', χάρη στο αυτογκόλ του Μπαχ. Η ομάδα του Σμιντ ωστόσο, ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Γκονσάλο Ράμος, ενώ οι παίκτες του Αμορίμ πήραν ξανά το προβάδισμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκονσάλβες στο 53'. Το σκηνικό παρ'όλα αυτά επαναλήφθηκε, με τον Ράμος στο 64ο λεπτό να φέρνει και πάλι το ματς στα ίσα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας εξακολουθεί να βρίσκεται η Μπενφίκα, με τη Σπόρτινγκ να είναι 4η.