Σουόνσι - Χαλ: Ο Πέλκας έφτασε κοντά στο πρώτο του γκολ με τις Τίγρεις (vid)

Κωνσταντίνος Κωλαΐτης

Ο Δημήτρης Πέλκας έπαιξε για πρώτη φορά βασικός με τη Χαλ κι έφτασε κοντά στο πρώτο του γκολ στην Championship, στην ήττα με 3-0 από τη Σουόνσι.

Η Χαλ γνώρισε την τρίτη σερί της ήττα και μάλιστα με το βαρύ 3-0 από τη Σουόνσι, έχοντας, πάντως, για πρώτη φορά στην αρχική της ενδεκάδα τον Δημήτρη Πέλκα.

Ο Έλληνας διεθνής μεσοεπιθετικός ξεκίνησε βασικός στην τρίτη του συμμετοχή με τις Τίγρεις, τη φανέλα των οποίων φορά ως δανεικός από τη Φενέρμπαχτσε και στο 50ο λεπτό άγγιξε το 1-0 και το πρώτο του γκολ με το αγγλικό κλαμπ: κοντρόλαρε υπέροχα με το στήθος, συνέκλινε προς το ημικύκλιο της περιοχής και με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη στιγμή της Χαλ πριν την... κατάρρευση, καθώς δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (61-64') και το δεύτερο με απίθανο blooper τερματοφύλακα και αμυντικού.