Ρέιντζερς - Σέλτικ 1-0: Με το κεφάλι (του Χελάντερ) ψηλά (vids)

Η κεφαλιά του Χελάντερ στο 67' χάρισε τη νίκη της Ρέιντζερς επί της Σέλτικ με 1-0.

Το «Old Firm» έγινε μετά από καιρό με γεμάτες εξέδρες, το «Άιμπροξ» είχε παλμό και η Ρέιντζερς επικράτησε της Σέλτικ με 1-0 σε μία αναμέτρηση η οποία σημαίνει πολλά περισσότερα από ένα αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες και με τον Στίβεν Τζέραρντ μακριά από τον πάγκο λόγω κρουσμάτων κορονοϊού, αλλά δεν πτοήθηκαν και με καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά το άτσαλο τελείωμα του Έντουαρντ της στέρησε να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέιντζερς ήταν πολύ ανώτερη, έχασε ευκαιρίες και τελικά βρήκε το γκολ με την κεφαλιά του Χελάντερ στο 67ο λεπτό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν, κέρδισαν χώρο, αλλά χωρίς νόημα.

Οι δύο ευκαιρίες ισοφάρισης χάθηκαν από τον Κιόγκο, η πρώτη στο επόμενο λεπτό του γκολ κι η δεύτερη στο 86' με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει τη μπάλα.