Σπόρτινγκ - Μπράγκα 2-1: Με ανατροπή κατέκτησε και το Σούπερ Καπ Πορτογαλίας (vids)

Κώστας Τόπας

Μετά τον τίτλο του πρωταθλήματος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατάφερε να κατακτήσει και το Σούπερ Καπ, κόντρα στην Μπράγκα με 2-1.

Για ένατη φορά στην ιστορία τους τα «λιοντάρια» κατέκτησαν το Σούπερ Καπ, καθώς επικράτησαν με 2-1 της Μπράγκα.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μετά το γκολ που σημείωσε ο Φρανσέρζιο στο 20', βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα κι έφτασαν στην ανατροπή.

Αρχικά ο Καμπράλ ισοφάρισε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 73' ο Πέδρο Γκονσάλβες, ο πρώτος σκόρερ της Σπόρτινγκ, την περυσινή σεζόν, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ετσι, με αυτόν τον τρόπο η Σπόρτινγκ κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο μπροστά σε 7.710 θεατές που βρέθηκαν στο «Μουνισιπάλ ντε Αβέιρο», για να παρακολουθήσουν από κοντά τον αγώνα.