Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 73-88: Το Κύπελλο στον Καλάθη και τον Γιασικεβίτσιους (vid)

H Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα της Ρεάλ Μαδρίτης με 88-73 και πήρε το Copa del Rey.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της επί ημερών Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αφού κατέκτησε το Copa del Rey. Οι Καταλανοί νίκησα τη Ρεάλ Μαδρίτης 73-88 και μάλιστα με σχετική άνεση.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική και από την πρώτη περίοδο βρέθηκε με προβάδισμα διψήφιας διαφοράς πόντων το οποίο φρόντισε να εκτοξεύσει ακόμη πιο ψηλά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο συγκεκριμένο διάστημα σκόραρε 32 πόντους και οι τυπικά γηπεδούχοι δε μπορούσαν να βγάλουν άμυνα για δείγμα με τα εύστοχα τρίποντα να πέφτουν... βροχή και τη διαφορά να φτάνει το +23 (29-52, 19').

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο κατάφεραν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς να καταφέρουν τίποτα περισσότερο από το να φτάσουν στο 67-78 (37'). Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε ψύχραιμη και πανηγύρισε τον τίτλο.

Για τους κυπελλούχους Ισπανίας πρωταγωνίστησαν οι Κόρι Χίγκινς (20π.), Ρόναλντς Σμιτς (13π.) και Νικ Καλάθης (12π., 9ασ., 5ρ.).

Για τη Ρεάλ ξεχώρισαν ο Έντι Ταβάρες τελείωσε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-52, 50-69, 73-88.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα