Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 102-84: Έκλεισε το ραντεβού στον τελικό με την Ιταλία

Η Σερβία έφτασε στον τελικό του Προοολυμπιακού τουρνουά του Βελιγραδίου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, για μία θέση στο Τόκιο.

Η Ιταλία είχε κλείσει τη θέση της νωρίτερα. Και περίμενε. Το Πουέρτο Ρίκο δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη, η Σερβία αν και συνάντησε δυσκολίες για ενάμισι δεκάλεπτο, τελικά επιβλήθηκε με άνεση και απέχει μία νίκη από τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 21 πόντους, 8 ασίστ, ωστόσο εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Μίλος Τεόντοσιτς με double double σε 22:27 με 11 πόντους, 10 ασίστ. Ο Φιλίπ Πέτρουσεφ πρόσθεσε 15 πόντους (8 ριμπ.) και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα άλλους 18 (7 ριμπ.) και ο Άντζουσιτς άλλους 15.

Για το Πουέρτο Ρίκο, που έχασε την επαφή με το σκορ στη 2η περίοδο, ο Κόντιτ είχε 20 πόντους και ο Κλαβέλ 17, με 6/15 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-40, 78-68, 102-84