Σερβία - Μ.Βρετανία 101-83: Πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Σερβία χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το τελευταίο της ματς, αλλά η επικράτηση κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία (101-83) σημαίνει ότι θα είναι στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Σερβία συνάντησε αντίσταση για δύο δεκάλεπτα. Στο φινάλε του πρώτου το σκορ ήταν 28-20. Και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στο +5.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς μπήκε φουριόζος στο ματς, έχοντας 8 πόντους σε 4 λεπτά (τελείωσε με 13), αλλά και τρία ατομικά φάουλ. Η Σερβία θα αναζητούσε έναν νέο ήρωα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Αλέκσα Αβράμοβιτς.

Ο παίκτης της Παρτίζαν τελείωσε το ματς με 20 πόντους, διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο της αδιάφορης αλλά μαχητικής Μεγάλης Βρετανίας. Ο Λούκα Μίτροβιτς πρόσθεσε 13 και ο Φιλίπ Πετρούσεφ 12 πόντους, ενώ ο Στέφαν Γιόβιτς είχε 6 πόντους και 7 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη οι Σέρβοι κατέκτησαν τη 2η θέση στον προκριματικό όμιλο, αφήνοντας την Ελλάδα στην 3η. Και φυσικά εκτός συνέχειας το Βέλγιο.

Το έργο της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς έγινε εύκολο στην 3η περίοδο. Επί μέρους σκορ 28-19 και το Παγκόσμιο ήταν στα χέρια των Σέρβων με αέρα 14 πόντων (74-60).

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 46-41, 74-60, 101-83