Εσθονία - Φινλανδία 68-76: Σάλιν και Μάρκανεν οδηγούν εκ του ασφαλούς τους Φινλανδούς στο Παγκόσμιο

Δημήτρης Οικονόμου

Μάρκανεν και Σάλιν έβαλαν την υπογραφή τους στην εκτός έδρας νίκη της Φινλανδίας επί της Εσθονίας με 76-68 και οδεύουν... ολοταχώς προς το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Η αντίπαλος της Εθνικής μας στο EuroBasket, Εσθονία (2-6) προσπάθησε να επιστρέψει από το -11 του ημιχρόνου, όμως Μάρκανεν και Σάλιν δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο να συμβεί και η Φινλανδία (7-1) πέρασε με 76-68, έχοντας πια σημαντικό προβάδισμα στον 10ο όμιλο για να πάρει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, ακολουθώντας τη Γερμανία που λίγο νωρίτερα επικράτησε της Σλοβενίας του Ντόντσιτς. Μάλιστα, αν οι Σουηδοί κερδίσουν το βράδυ το Ισραήλ, η Φινλανδία θα γίνει και μαθηματικά η πρώτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση στα γήπεδα της Ασίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες «σφιχταγκαλιασμένες», όμως το 21-23 ήταν ιδανικό για τους Μάρκανεν και τον Σαλίν ώστε να... πάρουν μπρος. Με 12 και 14 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο, πρωταγωνίστησαν σε ένα επιμέρους 3-13, για να προηγηθούν και με διψήφιες διαφορές από το ημίχρονο, που έκλεισε στο 36-47.

Μέσω της άμυνάς τους όμως οι Εσθονοί κατάφεραν να κρατήσουν την αντίπαλό τους σε μόλις 2 πόντους ύστερα από 8 αγωνιστικά λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο, για να επιστρέψουν στο προβάδισμα με 51-49 χάρη σε τρίποντο του Κουλαμάε, προτού ένα λέι-απ του Πάλμι διαμορφώσει το 54-57 (στο 30').

Ο ηγέτης των Εσθονών, ο Μάικ Κότσαρ έδωσε «ζωντάνια» στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του, όμως το μεγαλύτερο βάθος των Φινλανδών έπαιξε ρόλο όσο το παιχνίδι όδευε προς το φινάλε. Ένα τρίποντο του Σάλιν (ολοκλήρωσε με 20) έφερε ξανά τη διαφορά στο +6 (60-66) και ένα δεύτερο ακολούθησε στο τελευταίο λεπτό (64-74) ως υπογραφή του «διπλού». Μάρκανεν με 16 και ο νέος παίκτης της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν με 11 (και 11 ριμπάουντ) ακολούθησαν για τους Σκανδιναβούς, με τον Κότσαρ να κάνει μεγάλο παιχνίδι για τους γηπεδούχους (14 πόντους, 9 ριμπάουντ)

Η Φινλανδία έφτασε έτσι τις 7 νίκες (μία ήττα) στον 10ο όμιλο, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τους Εσθονούς στο 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-47, 54-57, 68-76